Ničivý požár v Banské Štiavnici: Mimořádná situace! Policie zahájila trestní stíhání

263
Sdílejte

Situace v souvislosti s rozsáhlým požárem v centru Banské Štiavnice je stabilizovaná, hasiči však nadále pracují na likvidaci ohnisek.

Primátorka města Nadežda Babiaková vyhlásila v důsledku požáru mimořádnou situaci. Informovala o tom mluvčí Ministerstva vnitra SR Zuzana Eliášová.

“Probíhá likvidace a lokalizace ohnisek spolu s opatřeními k zamezení opětovného rozšíření požáru,” přiblížila Eliášová. Jak dodala, vedení města v důsledku požáru vyhlásilo mimořádnou situaci, obyvatelé byli informováni místním rozhlasem.

“Při mimořádné situaci nedošlo k následkům na životě a zdraví kromě mírné intoxikace jednoho příslušníka, hasiče dobrovolníka,” dodala Eliášová.

Aktualizované 12:45

Rozsáhlý požár v centru Banské Štiavnice se hasičům podařilo zlikvidovat, situaci však budou nadále monitorovat. Uvedla to mluvčí Krajského ředitelství Hasičského a záchranného sboru v Banské Bystrici Júlia Zeleňáková.

“Likvidace požáru probíhala do pozdních nočních hodin. Dohášení skrytých ohnisek a monitorování objektů bylo prováděno po celou noc. Aktuálně probíhá na místě události kromě neustálého monitorování i odčerpávání vody z objektů a postupné stahování hasičské techniky na hasičské stanice,” přiblížila Zeleňáková . Požárem zasažená oblast historického centra Banské Štiavnice je pro veřejnost nadále uzavřena. V součinnosti s policejními složkami zde pokračuje zjišťování příčiny vzniku požáru.

Pomoc nabídl i Petr Pavel

Aktualizované o 12:15

Český prezident Petr Pavel nabídl pomoc při obnově zničených a poškozených památek po sobotním (18. 3.) požáru v Banské Štiavnici. Informovala o tom hlava státu SR Zuzana Čaputová, která s Pavlem v neděli telefonovala. “Nabídl zejména odborné restaurátorské kapacity. Velmi si vážím tohoto projevu solidarity,” konstatovala na

Poděkovala také všem, kteří v sobotu pomáhali při hašení požáru. Ocenila práci profesionálních a dobrovolných hasičů, členů ozbrojených sil a záchranářů. Vyzdvihla i sounáležitost Štiavničanů, turistů a dobrovolníků z širokého okolí. Hlava státu věří, že Banskou Štiavnici se podaří obnovit do její původní podoby před požárem co nejdříve.

Aktualizované o 11:30

Policie v této souvislosti zahájila trestní stíhání

Policie v souvislosti s rozsáhlým požárem v centru Banské Štiavnice zahájila trestní stíhání pro trestný čin všeobecného ohrožení. Na sociální síti o tom informovalo Krajské ředitelství Policejního sboru v Banské Bystrici.

“I dnes je na místě policejní výjezd a pokračuje obhlídka místa činu,” přiblížila policie s tím, že na poškozených budovách vznikla škoda v dosud nevyčíslené výši.

Aktualizované o 11:25

Europoslanci žádají o finanční pomoc na sanaci po požáru

Mnozí europoslanci žádají o pomoc při financování následků sobotního (18. 3.) požáru v Banské Štiavnici. V této věci chtějí v pondělí (20. 3.) odeslat dopis eurokomisařce pro soudržnost a reformy Elise Ferreirové. Informoval o tom slovenský europoslanec Robert Hajšel (Směr-SD), který dopis inicioval.

“S následky tak ničivého požáru, jaký včera zažila Banská Štiavnica, nemůže bojovat žádné město samé. Pomoci mu musí nejen slovenská vláda, ale i Evropská unie,” konstatoval .

V dopise europoslanci žádají, aby Evropská komise (EK) v součinnosti s kompetentními orgány SR prozkoumala možnosti využití stávajících finančních nástrojů EU, jakými jsou například strukturální fondy. Hajšel avizuje, že o formách možné pomoci bude jednat v následujících dnech se zástupci EK a Evropského parlamentu i osobně.

Aktualizované o 10:39

SBM do odvolání uzavřelo galerii, Berggericht i Starý zámek

Slovenské báňské muzeum (SBM) v důsledku sobotního (18. 3.) požáru v Banské Štiavnici až do odvolání uzavřelo expozice ve třech objektech. Informovalo o tom na sociální síti. Muzeum uzavřelo Galerii Josefa Kollára i budovu známou jako Berggericht, ve které se nachází mineralogická expozice muzea, informační centrum či zpřístupněná štolna Michal. Obě budovy se nacházejí na Náměstí svaté Trojice, které bylo požárem zasaženo.

„Nejzávažnější škody jsou na budově Berggerichtu. Předpokládáme, že rozsah škod bude fatální, ohrožena může být i statika budovy, její stav posoudí v nejbližších hodinách statik. S největší pravděpodobností bude nutné odstranit torzo střešní konstrukce, která se na mnoha místech propadla do vlastní budovy ,” uvedlo na sociální síti Ministerstvo životního prostředí SR, pod které SBM spadá.

Jak na sociální síti přiblížila ředitelka muzea Zuzana Denková, Galerie Josefa Kollára zůstala požárem nepoškozená, prostory sousedící s Berggerichtem jsou však v důsledku hašení mokré. “Podařilo se nám společně evakuovat celou expozici, depozitáře i výstavy,” dodala Denková.

Muzeum pro veřejnost dočasně uzavírá i Starý zámek. Do jeho prostor zaměstnanci muzea společně s dobrovolníky během požáru odnášeli vzácné sbírkové předměty z expozic na banskoštiavnickém náměstí.

Požár poškodil několik objektů

Požár v historickém centru Banské Štiavnice vypukl v sobotu dopoledne v jedné z historických budov, postupně se rozšířil a poškodil sedm objektů.

Na místě zasahovaly desítky profesionálních hasičů, dobrovolní hasiči i vojáci. Na místo byli povoláni i zaměstnanci Kontrolní chemické laboratoře civilní ochrany v České Ľupči, kteří prováděli měření ovzduší s negativním výsledkem.

Kam dál?

Útok psa : Holčička křičela o POMOC, všichni ji ignorovali!

Pes se každý den dívá do kanálu, dokud si kolemjdoucí nevšimli, na co se ve skutečnosti dívá!

Na fotce se dvojnásobná maminka spokojeně usmívá. Ale pod stolem jsou vidět stopy tragédie…

Otec hledal chůvu pro svou dceru: Z toho, co se žen ptal na pohovoru, vám bude špatně

Každý, kdo se narodil před rokem 1990, si toto musí přečíst – je to VELKÁ PRAVDA!

Další články