Tělo uvnitř sochy podle všeho patří buddhistickému mistru Liuquanovi, členu čínské meditační školy, který zemřel kolem roku 1100 našeho letopočtu. Jak se jeho tělo dostalo do starověké čínské sochy? Jednou z možností, kterou zkoumalo Drentsovo muzeum, je proces sebemumifikace, během které mniši doufali, že se promění v uctívané živé buddhy.
Testy odhalily překvapení
Aby se vědci dozvěděli více, podrobili mnicha několika testům, které zahrnovaly například CT skeny celého těla, odebrání kostního materiálu či endoskopem odebrané vzorky z hrudníku a břišních dutin. Zjistilo se, že Liuquanovy orgány byly odstraněny a nahrazeny útržky papíru s potiskem starověkých čínských znaků a jiným materiálem, který nebyl identifikován. Jak byly orgány odebrány z mumie, zůstává záhadou.
Praxe sebemumifikace mezi buddhistickými mnichy byla nejběžnější v Japonsku, ale vyskytla se i jinde v Asii. Mniši, kteří se zajímali o sebemumifikaci, strávili více než deset let na speciální dietě, která je postupně vyhladověla a zvýšila jejich šance na zachování těla v dobrém stavu.