12 příznaků toho, že ve vašem těle může růst rakovina: Jeden ze symptomů udeří v noci

3136
Sdílejte

Existují některé příznaky rakoviny, kterých si je snad každý dobře vědom a zná je.


Celkový pocit únavy nebo neobvyklé bulky a hrbolky jsou dobře zdokumentovány a pochopeny příznaky smrtelné nemoci. Jak uvádí The Sun, pocení, konkrétně v noci, je podle odborníků z Healthline dalším méně běžně známým příznakem specifických typů rakoviny.

Jedná se o tyto druhy rakoviny:

karcinoidné nádory
leukémie
lymfom
rakovina kostí
rakovina jater
mezoteliom

Pocení je způsob, jakým se tělo ochlazuje. Stává se to každému během dne, ale někteří lidé zaznamenávají v noci epizody zvýšeného pocení. Odborníci stále naprosto nechápou, proč některé druhy rakoviny způsobují noční pocení. Může to být ovšem důsledek toho, že se tělo snaží bojovat s rakovinou. Může také jít o hormonální změny, k nimž dochází, když má někdo tuto nemoc, vysvětlili odborníci z Healthline.

Pokračování na další straně

1. Nevysvětlitelná bolest

Je přirozené pociťovat větší bolest, čím jsme starší. Podle charitativní organizace Cancer Research však nevysvětlitelná bolest může být znakem toho, že se může jednat o něco vážněji.

2. Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

Malé změny hmotnosti v průběhu času jsou zcela normální, pokud však výrazně zhubnete, aniž byste se o to snažili, měli byste o tom sdělit svému lékaři. Podle American Cancer Society je nevysvětlitelná ztráta hmotnosti často prvním viditelným příznakem rakoviny jícnu, slinivky břišní, žaludku a plic.

3. Neobvyklá bulka nebo otok

Přetrvávající bulky nebo otoky na kterékoli části těla by měl vždy zkontrolovat lékař. To zahrnuje jakékoli bulky na krku, podpaží, žaludku, tříslech, hrudi, prsou nebo varlatech, vysvětlil Cancer Research.

4. Únava

Pocit únavy je zcela normální a může být způsoben stresem, nedostatečným jídlem nebo jednoduše nedostatkem spánku. Pokud se však cítíte unaveni bez jasného důvodu, může to být znakem toho, že něco není v pořádku – poraďte se proto se svým lékařem. Únava může být příznakem rakoviny krve, jako je leukémie, lymfom a mnohočetný myelom. Je to proto, že tyto rakoviny začínají v kostní dřeni, která produkuje červené krvinky, které přenášejí kyslík do celého těla.

Pokračování na další straně

5. Kožní změny

Když se místo, bradavice nebo rána nehojí, ačkoli je to bezbolestné, lékař by to měl zkontrolovat. Rovněž byste si měli být vědomi všech nových nebo stávajících mateřských znamének, které mění velikost, tvar nebo barvu, kornatí, svědí, bolí, krvácejí nebo tečou. Jakoukoli neobvyklou změnu na kůži nebo nehtech, ať už jde o novou změnu nebo je tam již nějakou dobu, by měl zkontrolovat váš lékař.

6. Potíže s polykáním

Pokud máte potíže s polykáním a nesouvisí to s jinou nemocí, kterou již máte, vyplatí se navštívit lékaře. Potíže s polykáním mohou být příznakem rakoviny jícnu, uvádí Cancer Research.

7. Trávicí problémy

Patří mezi ně bolestivé pálení žáhy, přetrvávající ztráta chuti k jídlu nebo nadýmání (i když takový stav přijde a znovu odejde, poraďte se se svým lékařem). Cancer Research na své webové stránce uvádí, že problémy s trávením mohou být časným příznakem rakoviny žaludku.

8. Chraplavý hlas, přetrvávající kašel nebo dušnost

Pokud vám chraplavý hlas nezmizí sám od sebe, měli byste s ním navštívit lékaře. Stejně tak v případě, že nevysvětlitelný kašel nezmizí do několika týdnů. Není neobvyklé, že se tu a tam zadýcháte. Pokud si však všimnete, že se zadýcháte více než obvykle nebo na delší dobu, řekněte to svému lékaři. Pokud máte chraplavý hlas déle než 3 týdny, může to být podle webové stránky NHS (Národní zdravotní služba Spojeného království) příznakem rakoviny hrtanu.

Pokračování na další straně

9. Změny v močení nebo vyprazdňování

Změny ve vyprazdňování mohou zahrnovat zácpu či řídkou stolici, ale stejně tak časté vyprazdňování může být příznakem něčeho vážnějšího. O problémech s močením hovoříme tehdy, chodíte-li močit častěji než obvykle nebo naléhavě, pociťujete bolest při močení nebo nemůžete močit tehdy, když potřebujete, uvedla Cancer Research.

10. Nevysvětlitelné krvácení nebo krev

Nevysvětlitelné krvácení může být často způsobeno něčím mnohem méně závažným než rakovina, ale vždy byste to měli nahlásit svému lékaři. Zahrnuje to krev ve vaší stolici, moči či zvratcích nebo když krev vykašláváte – bez ohledu na to, kolik nebo jaké barvy (může to být červená nebo tmavší barva, například hnědá nebo černá). Zahrnuje také jakékoli nevysvětlitelné vaginální krvácení mezi menstruacemi, po sexu nebo po menopauze.

11. Vřed v ústech nebo místo, které se nehojí

Je běžné, že se vám v ústech objeví vředy (malé vřídky), když jste trochu vyčerpaní. Obvykle by se měly zlepšit do dvou týdnů. Avšak vřed nebo červené či bílé místo, které se nezahojí po 3 týdnech, byste měli nahlásit svému lékaři nebo zubaři.

12. Neobvyklé změny na prsou

Boule, změna velikosti, tvaru nebo pocitu na prsu nebo jakékoliv kožní změny, zarudnutí nebo bolest v prsou, to vše stojí za vyšetření. Rovněž by se měly sledovat (pokud nejste těhotná nebo nekojíte) i změny na bradavkách, včetně tekutiny, vytékající z bradavky, která může být zabarvena krví.

Přestože není vždy úplně snadné o rakovině mluvit, rozhovor s vaším praktickým lékařem vám může velmi pravděpodobně zachránit život. Máte-li některý z těchto příznaků, je velmi důležité, abyste se nechali vyšetřit vaším lékařem.

Kam dál?

Udělejte si tento jednoduchý a rychlý test, který vám poví o funkci vaší štítné žlázy!

Proč užívání léků na štítnou žlázu může způsobit rakovinu prsu

Jaký význam mají vaše mateřská znaménka? Jejich umístění ovlivňuje váš osud

Jak najít úlevu od přetížení a tlaku v dutinách!

Tato rostlina patří mezi nejkrásnější, ale také velmi nebezpečné: Poškozuje dýchací systém !

Další články