Občas děláme ze zdravých nemocné, přiznávají lékaři. Proč Čechům předepisují tolik léků?

917
Sdílejte

Kampaň Choosing Wisely, ke které se čeští internisté připojili, klade důraz na vzdělávání pacientů a zapojení jich do rozhodovacího procesu ohledně léčby. Součástí kampaně je i seznam pěti otázek, které by měli pacienti projednat se svým lékařem před zahájením léčby, stejně jako by si měli položit tyto otázky při užívání volně prodejných léků.

Otázky zahrnují zvážení nutnosti vyšetření, rizika, alternativních a bezpečnějších možností, důsledků nečinnosti a nákladů. Cílem je zajistit, aby léčba byla individualizovaná a neřídila se pouze literárně definovanými cíli, ale skutečnými potřebami pacienta.

V Česku je potřeba změnit přístup k předepisování léků a dát větší důraz na komunikaci mezi lékaři a pacienty. Pouze tak lze zabezpečit, aby zdravotní péče byla nejen efektivní, ale i bezpečná a přizpůsobená individuálním potřebám každého pacienta.

V rámci projektu získali odborníci odpovědi od několika desítek lékařů. Ty následně porovnali s výsledky ankety americké internistické společnosti při inciativě Choosing Wisely. Téměř 95 procent dotazovaných odpovědělo, že některá vyšetření se dle jejich názoru provádí nadbytečně. Především jde o:

Kam dál?

„Rakovina je výsledkem životního stylu, ne genetiky!“ Slavný lékař zkoumal nádory již 30 let a zjistil, že se jí dá předcházet dodržováním těchto 7 pravidel

Příznak na nehtech může poukazovat na nemocná játra, štítnou žlázu ale i cukrovku

Čistá voda je veliká vzácnost. 7 důvodů, proč ji pít : Pomůže zhubnout, posílí imunitu a zmírní bolesti hlavy a zad

V Česku už začala pylová sezona: Alergici vědí o předjaří své. Jak poznat alergii, co léčba, pylový kalendář

S následky onemocnění se doteď potýkají stovky až nižší tisíce lidí. „Nikoho to nezajímá,“ stěžují si pacienti

Další články