Spojuje se také s prevencí následujících chorob:
- alergie
- k ožní infekce
- konjunktivitida
- infekce dýchacích cest
- střevní infekce
- a utoimunitní onemocnění (artritida, lupus, celiakie)
- metabolické zdraví
Fytosložky v haritaki, zejména taniny, mastné kyseliny a aminokyseliny, mají pozitivní vliv na zdraví metabolismu.
3. Bojuje se zápalem a oxidačním stresem
Bohatý přísun antioxidantů v haritaki je prospěšný při regulaci zánětlivých procesů v těle a snižování negativních účinků oxidačního stresu. Zejména jeho příjem je spojen se zvýšením glutathionu a superoxiddismutázy, které jsou klíčové v boji s volnými radikály.
4. Chrání kardiovaskulární zdraví
Přestože důkazy jsou omezené, toto ovoce se pojí s dobrým zdravím srdce. Přispívá totiž ke zlepšení průtoku krve a udržuje správnou hladinu krevního tlaku. Kromě toho díky své antioxidační a protizánětlivé schopnosti snižuje cholesterol a přispívá k prevenci aterosklerózy.
Další benefity
Mírná konzumace haritaki slouží jako doplněk při hubnutí. Snižuje chuť k jídlu a podporuje optimální fungování metabolismu. Jeho lokální použití je úspěšné v boji s kožními infekcemi a akné a podporuje hojení ran. Pokud si ho zase dáte na vlasovou pokožku, projeví se další jeho účinky – sníží výskyt lupů, svědění a nadměrné vypadávání vlasů. Navíc zanechává hedvábný a zdravý vzhled.
Dávkování a použití
Haritaki je často dostupný v prášku, kapslích a čaji. Dávkování se může lišit podle typu a výrobce. Obecně se doporučuje 1 až 5 gramů zředěných v teplé vodě nebo mléce s medem , dvakrát denně . Pro lokální použití se doporučuje prášek kombinovat s růžovou vodou, kokosovým olejem nebo medem. Natírá se na kůži, pokud nejsou žádné otevřené rány. Zředěný ve vodě se může aplikovat na pokožku hlavy.
Rizika a možné vedlejší účinky
Navzdory svým výhodám může mít haritaki vedlejší účinky, zejména pokud se užívá bez dohledu ájurvédského nebo praktického lékaře.
Mezi nejznámější reakce patří:
horečka
únava
průjem
stomatitida
dehydratace
tuhost čelisti