Budíte se v noci a máte problém znovu usnout? Co to znamená pro riziko demence?

8527
Sdílejte

Proč ale těm, kteří se uprostřed noci probudí a neúspěšně se snaží znovu vyspat, hrozí demence méně? Základní mechanismus zůstává výzkumníkům neznámý, ale spekuluje se, že se možná tito lidé aktivněji zapojují do činností, které udržují nebo zvyšují jejich „mentální zásoby“, čímž snižují riziko demence.

Novější údaje ukazují, že starší lidé trpí více poruchami spánku. To lze přičíst různým faktorům, jako je stres z pandemie, ale také teplejší noci v důsledku klimatických změn.

„Starší lidé ztrácejí spánek z mnoha důvodů. Je zapotřebí více výzkumu, abychom lépe porozuměli příčinám a omezili dlouhodobé následky,“ dodal Dr. Wong a pokračoval:

„Naše zjištění zdůrazňují důležitost zohlednění individuální historie poruch spánku při posuzování rizikového profilu demence u starších lidí.“ V každém případě však odborník poukázal na to, že je zapotřebí více výzkumu poruch spánku, subtypů demence a toho, jak specifické sociodemografické charakteristiky interagují s případnými problémy se spánkem a ovlivňují riziko demence.

Kam dál?

Otoky nohou u žen: Proč vznikají a jak si pomoci přírodně

Čas lipových květů je v plném proudu: Natrhejte si elixír zdraví a vyrobte si sirup nebo bonbony proti kašli

Škytavka při jídle a barva moči prozradí jestli pijete dost vody. A pozor, vodou se lze i otrávit!

Melouny jsou oblíbenou letní pochoutkou, ale také patří k nejčastějším původcům salmonelózy. Problémy začínají při rozkrojení

Sbírejte, dokud kvete! Žlutý zázrak, který léčí i chutná

Další články