Budíte se v noci a máte problém znovu usnout? Co to znamená pro riziko demence?

739
Sdílejte

Máte problémy s usínáním nebo s usínáním v noci? Nový výzkum odhaluje, jak tři specifické poruchy spánku ovlivňují riziko demence.

Nová data přidávají k rostoucímu množství důkazů o poruchách spánku a kognitivním poklesu, přičemž nový výzkum zjistil významné souvislosti mezi třemi případy poruch spánku a rizikem rozvoje demence za posledních deset let.

Výsledky publikované v American Journal of Preventive Medicine spojují dvě poruchy spánku s vyšším rizikem demence.

Jde o potíže s usínáním do půl hodiny po ulehnutí do postele a také o užívání prášků na spaní. Tyto dva návyky negativně ovlivňují riziko rozvoje demence později v životě.

Na druhou stranu však bylo riziko jasně nižší u těch, kteří uvedli, že mají potíže s usínáním, pokud se v noci probudí.

Výzkumníci byli výše uvedenými zjištěními překvapeni, protože neočekávali, že zjistí, že riziko demence bylo nižší u těch, kteří se probudili uprostřed noci a měli potíže s usínáním, ve srovnání s těmi, kteří měli potíže s usínáním nebo měli hypnóza, vysvětluje vedoucí výzkumník Dr. Roger Wong, odborný asistent na katedře veřejného zdraví a preventivní medicíny na SUNY Upstate University of Medicine v Syrakusách, New York.

Analyzovaná data pocházejí z 10 ročních vln (2011–2020) prospektivních dat z National Health and Aging Trends Study (NHATS), longitudinální studie zkoumající celostátně reprezentativní vzorek příjemců Medicare ve věku 65 let a starších v USA. Do studie byli zahrnuti pouze lidé bez demence v roce 2011.

Je známo, že neexistuje žádná účinná léčba demence, přičemž současné farmakologické terapeutické přístupy mají omezený úspěch, což ukazuje na důležitost preventivních přístupů k demenci.

“Díky zaměření na různé poruchy spánku mohou naše zjištění pomoci vést vhodné zásahy do životního stylu, které mohou snížit riziko demence,” vysvětlila spoluřešitelka Margaret Anne Lovierová z oddělení veřejného zdraví a preventivního lékařství SUNY Upstate Medical University.

Proč ale těm, kteří se uprostřed noci probudí a neúspěšně se snaží znovu vyspat, hrozí demence méně? Základní mechanismus zůstává výzkumníkům neznámý, ale spekuluje se, že se možná tito lidé aktivněji zapojují do činností, které udržují nebo zvyšují jejich „mentální zásoby“, čímž snižují riziko demence.

Novější údaje ukazují, že starší lidé trpí více poruchami spánku. To lze přičíst různým faktorům, jako je stres z pandemie, ale také teplejší noci v důsledku klimatických změn.

„Starší lidé ztrácejí spánek z mnoha důvodů. Je zapotřebí více výzkumu, abychom lépe porozuměli příčinám a omezili dlouhodobé následky,“ dodal Dr. Wong a pokračoval:

“Naše zjištění zdůrazňují důležitost zohlednění individuální historie poruch spánku při posuzování rizikového profilu demence u starších lidí.” V každém případě však odborník poukázal na to, že je zapotřebí více výzkumu poruch spánku, subtypů demence a toho, jak specifické sociodemografické charakteristiky interagují s případnými problémy se spánkem a ovlivňují riziko demence.

Kam dál?

Toto dělá alkohol s vašima očima, mozkem a plícemi po jedné hodině!

Kompletní seznam problémů, které lze vyřešit pomocí aktivního uhlí. Je to dar z nebes!

Ověřeno a odzkoušeno na bolavé kříže a kolena: Toto zabere za noc!

Neuvěřitelné vlastnosti a využití cibule, o kterých ví jen málokdo! Toto se vám bude hodit!

Křečové žíly: Přírodní léčba pomocí 3 složek!

Další články