Na druhou stranu však bylo riziko jasně nižší u těch, kteří uvedli, že mají potíže s usínáním, pokud se v noci probudí.
Výzkumníci byli výše uvedenými zjištěními překvapeni, protože neočekávali, že zjistí, že riziko demence bylo nižší u těch, kteří se probudili uprostřed noci a měli potíže s usínáním, ve srovnání s těmi, kteří měli potíže s usínáním nebo měli hypnóza, vysvětluje vedoucí výzkumník Dr. Roger Wong, odborný asistent na katedře veřejného zdraví a preventivní medicíny na SUNY Upstate University of Medicine v Syrakusách, New York.
Analyzovaná data pocházejí z 10 ročních vln (2011–2020) prospektivních dat z National Health and Aging Trends Study (NHATS), longitudinální studie zkoumající celostátně reprezentativní vzorek příjemců Medicare ve věku 65 let a starších v USA. Do studie byli zahrnuti pouze lidé bez demence v roce 2011.
Je známo, že neexistuje žádná účinná léčba demence, přičemž současné farmakologické terapeutické přístupy mají omezený úspěch, což ukazuje na důležitost preventivních přístupů k demenci.
„Díky zaměření na různé poruchy spánku mohou naše zjištění pomoci vést vhodné zásahy do životního stylu, které mohou snížit riziko demence,“ vysvětlila spoluřešitelka Margaret Anne Lovierová z oddělení veřejného zdraví a preventivního lékařství SUNY Upstate Medical University.