Neodmítejte KÁVU s MLÉKEM: Podle odborníka jde o KOMBINACI s tímto ÚČINKEM na tělo

1895
Sdílejte

Přestože se za poslední roky mluvilo o ne zrovna nejlepší dvojce, vypadá to tak, že by mohla mít opačný efekt! Když se spojí kofeinový nápoj s mlékem, vznikne exploze látek, která prospívá lidskému tělu.

Podle nové studie Kodaňské univerzity byste neměli zapomínat na mléko do kávy. Kombinace bílkovin a antioxidantů totiž zdvojnásobuje protizánětlivé vlastnosti v imunitních buňkách. Studie byla právě publikována v časopise Journal and Food Chemistry.

Když bakterie, viry a jiné cizí látky vstoupí do těla, náš imunitní systém zareaguje nasazením bílých krvinek a chemických látek, které nás ochrání, jak se píše na eurekalerk.org. Tato reakce, běžně známá jako zánět, se vyskytuje i při přetížení šlach a svalů a je charakteristická u nemocí, jako je např. zánět. revmatoidní artritida.

Antioxidanty známé jako polyfenoly se nacházejí v lidském těle, rostlinách, ovoci a zelenině. Tato skupina antioxidantů se používá i v potravinářském průmyslu ke zpomalení oxidace a zhoršování kvality potravin, čímž se zabrání nepříjemným příchutím a žloutnutí. Polyfenoly jsou také známé jako zdravé pro lidi, neboť pomáhají snižovat oxidační stres v těle, který způsobuje zánět.

O polyfenolech však zůstává mnoho neznámého. Relativně málo studií zkoumalo, co se stane, když polyfenoly reagují s jinými molekulami, jako jsou bílkoviny přimíchané do potravin, které potom konzumujeme. V nové studii se výzkumníci z Katedry potravinářství ve spolupráci s výzkumníky z Katedry veterinárních a živočišných věd na Kodaňské univerzitě podívali na to, jak se polyfenoly chovají v kombinaci s aminokyselinami, stavebními kameny bílkovin. 

“Ve studii ukazujeme, že když polyfenol reaguje s aminokyselinou, zvyšuje se jeho inhibiční účinek na zánět v imunitních buňkách. Tento koktejl by mohl příznivě působit i na záněty u lidí. Doufáme, že získáme finanční prostředky na výzkum, které nám umožní studovat účinek na lidech,“ říká profesorka Marianne Nissen Lundová z Katedry potravinářství, která studii vedla.

Dvakrát lepší v boji proti zánětu

Pro zkoumání protizánětlivého účinku kombinace polyfenolů s proteiny vědci aplikovali umělý zánět na imunitní buňky. Některé z buněk dostaly různé dávky polyfenolů, které reagovaly s aminokyselinou, zatímco jiné dostaly jen polyfenoly. Kontrolní skupina nedostala nic.

Vědci zjistili, že imunitní buňky ošetřené kombinací polyfenolů a aminokyselin byly dvakrát účinnější v boji proti zánětu než buňky, do kterých byly přidány pouze polyfenoly.

“Je zajímavý zpozorovaný protizánětlivý účinek při buněčných experimentech. Dalším krokem bude studium účinků na zvířatech,” říká docent Andrew Williams z Katedry veterinárních a živočišných věd na Fakultě zdravotnictví a lékařských věd, který je také hlavním autorem studie.

Kombinace kterých potravin zabrání zánětu?
Předchozí studie vědců ukázaly, že polyfenoly se váží na bílkoviny v masných výrobcích, mléce a pivu. V další nové studii testovali, zda se molekuly na sebe vážou i v kávovém nápoji s mlékem. Kávová zrna jsou naplněna polyfenoly, zatímco mléko je bohaté na bílkoviny.

“Náš výsledek ukazuje, že k reakci mezi polyfenoly a proteiny dochází i v některých kávových nápojích s mlékem , které jsme studovali. K reakci dochází tak rychle, že je těžké se jí vyhnout v kterékoli z potravin, které jsme studovali dosud,” říká Marianne Nissen Lundová.

K reakci a potenciálně příznivému protizánětlivému účinku by tak mohlo dojít i při kombinaci jiných potravin složených z bílkovin a ovoce či zeleniny.

„Umím si představit, že něco podobného se stane například v masovém jídle se zeleninou nebo smoothie, pokud přidáte nějaké bílkoviny jako mléko nebo jogurt,“ radí odbornice.

Fakty o polyfenoloch
Polyfenoly mají několik výhod. I proto nyní odborníci pracují na tom, jak přidat do potravin správná množství těchto prospěšných látek, aby bylo dosaženo nejlepší kvality. Nové výsledky výzkumu jsou slibné iv tomto kontextu.

„ Protože lidé nedokážou absorbovat tolik polyfenolů, mnozí výzkumníci se snaží přijít na to, jak polyfenoly dostat do struktur, které by zlepšily jejich vstřebávání v lidském těle ,“ vysvětluje Marianne Nissen Lundová.

Informace o polyfenolech:

Polyfenoly jsou skupinou přirozeně se vyskytujících antioxidantů, které jsou důležité pro člověka.
Chrání před oxidací zdravých chemických látek a orgánů v našem těle, čímž zabrání poškození nebo zničení.

Polyfenoly se nacházejí v různých druzích ovoce a zeleniny, čaji, kávě, červeném víně a pivu.
Díky svým antioxidačním vlastnostem se polyfenoly používají v potravinářském průmyslu k minimalizaci oxidace zejména tuků, jakož i zhoršení kvality potravin, aby se předešlo nepříjemným aroma a žloutnutí.

 

Kam dál?

Toto dělá alkohol s vašima očima, mozkem a plícemi po jedné hodině!

Kompletní seznam problémů, které lze vyřešit pomocí aktivního uhlí. Je to dar z nebes!

Ověřeno a odzkoušeno na bolavé kříže a kolena: Toto zabere za noc!

Neuvěřitelné vlastnosti a využití cibule, o kterých ví jen málokdo! Toto se vám bude hodit!

Budíte se v noci a máte problém znovu usnout? Co to znamená pro riziko demence?

Další články