I když je postoj k pocení často negativní, jde o proces, který je nezbytný pro normální fungování těla. Odstraňuje z těla toxiny, udržuje tělesnou teplotu a v neposlední řadě i rovnováhu soli. Problém může nastat tehdy, když se jedná o nadměrné pocení.
Pocení – přirozená funkce kůže
Pocení je běžnou reakcí těla a za běžných podmínek člověk denně vyloučí půl litru potu. Tento objem se zvětšuje při zvýšeném příjmu tekutin, vysoké teplotě okolí, emocionální zátěži nebo při zvýšené pohybové aktivitě. Zvýšené pocení nastává iv důsledku bojování těla proti nemocem, jde například o pocení při chřipce.
V naší kůži se nacházejí dva druhy potních žláz: malé a velké. Pot v malých žlázách je bez zápachu a tvoří ho 99% voda, v níž se nacházejí minerály, močovina, kyselina mléčná, vitamíny a jiné látky. Velké potní žlázy začínají plnit svou funkci až v pubertě a odpovídají za typický pach každého člověka. Pot z nich obsahuje množství organických látek, které jsou živnou půdou pro zvýšené množení bakterií.
5 nejčastějších příčin nadměrného pocení
Patříte k těm, kteří se ráno budí a jsou zcela mokří? Možná si myslíte, že nadměrné pocení je výsledkem tvrdého spánku. Pokud se to však stává pravidelně, může za to množství faktorů. Poznáním příčin mnohokrát pomůžete zastavit nebo částečně omezit nadměrné pocení během spánku.
Článek pokračuje na další straně