Zjištění z kterého mrazí : Vědci prozkoumali buňky mladých lidí, zarážející zjištění o rakovině

2584
Sdílejte

Obavy, které vědce strašily už dříve, jsou děsivě skutečné – i tkáň zdravého člověka je protkána mutacemi. Výzkumníci zjistili, že v tkáních se plynutím času vytvářejí nové a nové mutace, z nichž některé mohou být příčinou vzniku onkologického onemocnění.

Počet mutací v DNA se zvyšuje přibývajícím věkem. Ty, které vznikají v zdravých tkáních, vědci označují jako somatické. Právě na ně se zaměřila nová studie zveřejněná v magazínu Science , která odhaluje, jak se buňky chovají ve zdravém tkáni během stárnutí, resp. plynutí času v rámci celé délky lidského života.

Výzkumníci z britského institutu Wellcome Sanger Institute a MRC Cancer Unit na Cambridgeské univerzitě zkoumali tkáň z jícnu odebrané devíti lidem ve věku od 20 do 75 let. Ani jeden z těchto lidí netrpěl rakovinou jícnu nebo jiným zdravotním problémům souvisejícím s tímto orgánem. Vzorky podrobili důkladnému genetickému testování, jehož cílem bylo hledání zmutovaných buněk.

Kam dál?

„Rakovina je výsledkem životního stylu, ne genetiky!“ Slavný lékař zkoumal nádory již 30 let a zjistil, že se jí dá předcházet dodržováním těchto 7 pravidel

Příznak na nehtech může poukazovat na nemocná játra, štítnou žlázu ale i cukrovku

Čistá voda je veliká vzácnost. 7 důvodů, proč ji pít : Pomůže zhubnout, posílí imunitu a zmírní bolesti hlavy a zad

V Česku už začala pylová sezona: Alergici vědí o předjaří své. Jak poznat alergii, co léčba, pylový kalendář

S následky onemocnění se doteď potýkají stovky až nižší tisíce lidí. „Nikoho to nezajímá,“ stěžují si pacienti

Další články