Richard Wiseman proto doporučuje dvě jednoduché techniky, které mohou výrazně zlepšit váš spánek a celkovou energii.
Pravidlo devadesáti minut: Jak správně načasovat spánek
Jedním z klíčových faktorů pro kvalitní spánek je pochopení spánkových cyklů. Lidský spánek se skládá z opakujících se cyklů, které trvají přibližně 90 minut. Každý cyklus zahrnuje pět fází – čtyři fáze NREM (hluboký spánek, kdy odpočívá tělo) a jednu fázi REM (kdy sníme a mozek se regeneruje). Tyto cykly se během noci opakují čtyřikrát až pětkrát.
Pokud se probudíte na konci jednoho z těchto cyklů, budete se cítit svěží a odpočatí. Naopak, pokud vás budík vzbudí uprostřed cyklu, pravděpodobně se budete cítit unavení a rozespalí. Klíčem je tedy sladit čas, kdy vstáváte, s koncem některého z devadesátiminutových cyklů.
Jak na to?
Představte si, že potřebujete vstát v osm hodin ráno. Od této doby odečítejte 90minutové intervaly, abyste zjistili, kdy byste měli jít spát. Například:
- 8:00 (vstávání)
- 6:30
- 5:00
- 3:30
- 2:00
- 00:30
- 23:00
Podle tohoto výpočtu byste měli jít spát buď kolem 23:00, nebo ve 00:30. Tím zajistíte, že se probudíte na konci spánkového cyklu, což vám usnadní vstávání a zlepší vaši ranní energii. Pokud si tento systém osvojíte, můžete se vyhnout těžkým ránům a začít den s větší vitalitou.
Umění krátkého odpočinku během dne
Druhá metoda, kterou Richard Wiseman doporučuje, je zařazení krátkého spánku během dne. Tento „šlofík“ může mít překvapivě pozitivní vliv na vaše tělo i mysl. Stačí si dopřát 20 minut spánku a můžete se těšit na zlepšení paměti, zvýšení pozornosti, rychlejší reakce a vyšší produktivitu.
Kdy je nejlepší čas na zdřímnutí?
Každý člověk má během dne různé energetické hladiny. Ideální čas na krátký odpočinek je v období, kdy vaše tělo přirozeně zažívá útlum. Tento útlum obvykle nastává v závislosti na tom, kdy jste ráno vstávali. Pokud například vstáváte v sedm hodin ráno, ideální čas na zdřímnutí může být kolem jedné až druhé hodiny odpoledne.