Žáci získali v přijímacích testech výrazně nad 80 bodů, přesto nebyli přijati. Naopak cizinci s méně body ano. Rodičům se nelíbí, že cizinci přeskakují jejich děti

48
Sdílejte

Statistika přijímacího řízení

Podle údajů ministerstva školství se v letošním roce o přijetí na čtyřleté obory středních škol ucházelo 133 tisíc dětí, z nichž bylo přijato 89 procent. Na osmiletá gymnázia se hlásilo 19 tisíc žáků, přičemž uspělo 47 procent, a na šestiletá gymnázia se přihlásilo sedm tisíc dětí, z nichž bylo přijato 34 procent.

Co se týče ukrajinských žáků s dočasnou ochranou, na čtyřleté obory se hlásilo 3400 dětí, z nichž bylo přijato 65 procent. Na osmiletá gymnázia se přihlásilo 220 ukrajinských žáků, přičemž uspělo 26 procent, a na šestiletá gymnázia se hlásilo 110 dětí, z nichž rovněž uspělo 26 procent.

Ačkoli se může zdát, že cizinci mají při přijímacím řízení výhodu, pravidla jsou nastavena tak, aby zohledňovala jejich specifickou situaci. Přestože se někteří rodiče cítí ukřivděni, vše probíhá v souladu s platnou legislativou. Tento systém má za cíl umožnit cizincům integraci do českého vzdělávacího systému, přičemž se klade důraz na ověření jejich schopnosti studovat v češtině.

Kam dál?

Tragické úmrtí moderátora ČT : Meteorolog Jan Šrámek (†48) se v italských Alpách zřítil do rokle

Zkrácení rodičovské dovolené by Česku vydělalo miliardy. Dřívější návrat do práce vítají i rodiče

Moderátorka Inna Puhajková (39) se vážně zranila. Spadla z kola a odnesla si krvavé šrámy a sedřenou nohu

Peníze se na ně nelepí. Znamení zvěrokruhu, které nikdy nezbohatnou

Vysokoškolsky vzdělané zdravotní sestry by mohly nastoupit místo lékařů, radí expertky

Další články