Vědci varují : Globální oteplování může podpořit šíření houby, která je schopná nás „sežrat zevnitř“

296
Sdílejte

Tým vědců z Manchesterské univerzity se rozhodl tuto problematiku prozkoumat pomocí počítačových simulací a modelování. Zaměřili se na houby rodu Aspergillus, které jsou rozšířené po celém světě a mohou způsobit onemocnění zvané aspergilóza. Toto onemocnění je obzvláště nebezpečné pro pacienty s oslabenou imunitou, například po transplantacích, onkologické léčbě nebo vážných infekcích. U těchto pacientů může aspergilóza vést k vážnému poškození plic a v krajních případech i ke smrti.

Šíření hub v důsledku klimatických změn

Výzkum ukázal, že některé druhy kropidláků se v důsledku klimatických změn rozšíří do nových oblastí, včetně Severní Ameriky, Evropy, Číny a Ruska. Například druh Aspergillus flavus, známý jako kropidlák žlutý, by mohl najít vhodné podmínky pro svůj růst v jižních Čechách a na Šumavě. Tento druh preferuje teplejší podnebí a jeho šíření by mohlo být podpořeno pokračujícím spalováním fosilních paliv. Podle modelů by se jeho výskyt mohl zvýšit až o 16 %, což by mohlo mít vážné důsledky nejen pro lidské zdraví, ale i pro zemědělství, protože tento druh může způsobit škody na plodinách.

Další druh, Aspergillus fumigatus, který preferuje mírné podnebí, by se mohl rozšířit směrem k severnímu pólu. Odhaduje se, že jeho výskyt by mohl vzrůst až o 77,5 % do roku 2100, což by mohlo ohrozit přibližně devět milionů lidí v Evropě. Naopak v některých oblastech, jako je subsaharská Afrika, by mohly teploty stoupnout natolik, že by se staly pro některé druhy kropidláků nevhodné. To by však mohlo narušit ekosystémy, protože houby hrají klíčovou roli při udržování zdravé půdy.

Nebezpečí pro lidské zdraví

Houby rodu Aspergillus se šíří prostřednictvím mikroskopických spor, které se uvolňují do vzduchu. Většina lidí tyto spory vdechuje bez jakýchkoliv zdravotních problémů, protože jejich imunitní systém je dokáže zlikvidovat. Pro osoby s oslabenou imunitou však mohou být tyto spory smrtící. Pokud imunitní systém selže, houba začne prorůstat do tkání a doslova „požírat“ tělo zevnitř. Smrtnost u aspergilózy se pohybuje mezi 20 a 40 %, což z ní činí jedno z nejnebezpečnějších plísňových onemocnění. Diagnostika je navíc obtížná, protože příznaky, jako jsou horečka a kašel, jsou běžné i u jiných nemocí.

Kam dál?

Proč byste neměli stlát postel hned po probuzení? Rozházená postel je zdravější !

Kolik vody denně potřebuje vaše tělo? Tady je přesný výpočet podle vašeho věku a váhy!

Zvykla jsem si ho pít nalačno : Pomůže odstranit nadýmání, břišní tuk zároveň vyživí vaše tělo !

Zdravý krevní oběh a více energie díky tomuto přírodnímu lektvaru: Domácí recept, který posílí vaše tělo

Většina Čechů nerozpozná příznaky mozkové mrtvice: Každá minuta rozhoduje o životě! Jak (si) zachránit život?

Další články