Chyba se nenašla jen v maturitním testu z matematiky. Odborníci ji objevili i u přijímaček

402
Sdílejte

U maturit byla chyba v testu z matematiky, kde jedna úloha měla dvě možná řešení. Ministerstvo školství se rozhodlo přidělit všem studentům čtyři body, což bylo podle Chvála benevolentní řešení. U přijímacích zkoušek se však postupovalo jinak. Například v testu pro páté ročníky byla úloha, která nejasně definovala, zda dům má přízemí. Kvůli této nejasnosti byly uznány obě možné odpovědi.

Chvál zdůrazňuje, že přístup k řešení chyb se liší podle typu zkoušky. U maturit je ministerstvo ochotnější přistoupit k plošnému přidělení bodů, zatímco u přijímacích zkoušek se spíše uznávají jen konkrétní správné odpovědi. Tento rozdíl v přístupu vyvolává otázky o spravedlnosti a jednotnosti systému.

Obtížnost testů a jejich dopad

Letos byly maturitní testy hodnoceny jako obtížnější než v předchozích letech, což mohlo ovlivnit úspěšnost studentů. Podle Chvála by bez přepočítání bodů byla neúspěšnost maturantů výrazně vyšší. Přestože ministerstvo tvrdí, že přidělení bodů bylo doporučením odborné komise, Chvál upřesňuje, že komise pouze identifikovala chybu a navrhla provést podrobnější analýzy, na které však nebyl čas.

U přijímacích zkoušek byla situace jiná. Testy byly hodnoceny jako mimořádně náročné, což podle Chvála pomáhá rozlišit mezi uchazeči, zejména na školách s vysokým převisem zájemců. Přestože kvalita testů se podle něj dlouhodobě zlepšuje, stále se objevují chyby, které mohou ovlivnit výsledky studentů.

Systémové problémy a jejich dopad na studenty

Chvál upozorňuje na širší problém, který ovlivňuje jak maturitní, tak přijímací zkoušky – nedostatečně přizpůsobený vzdělávací systém. Podle něj je hlavním problémem nepoměr mezi nabídkou a poptávkou po školách, zejména v regionech s vysokým počtem zájemců, jako je Praha. Tento nepoměr vytváří tlak na studenty i rodiče a zvyšuje náročnost přijímacích zkoušek.

Chvál kritizuje, že stát a kraje neřešily demografické změny s dostatečným předstihem, přestože byly předvídatelné. Tvrdí, že pokud by byl systém lépe nastaven, nebylo by nutné vytvářet tak obtížné testy. Navrhuje, aby nabídka škol a oborů lépe odpovídala poptávce, což by mohlo snížit stres studentů i jejich rodičů.

Kam dál?

Dnešní padesátníci jsou poslední odolná generace, která zažila šťastné dětství

Češi se přestali zdravit. Jsme si lhostejní? Proč se vytrácí tento základní projev zdvořilosti?

Letecká neštěstí na Prostějovsku: Pilot kluzáku nezvládl přistání, zemřel

Průzkum, který děsí. Více než pětina mladých lidí by upřednostnila autoritářský režim

Šestnáctiletý Jáchym Rychlý, synovec známého herce Petra Rychlého, je od pátečního večera pohřešován. Existují vážné obavy o jeho život

Další články