Silvestrovské oslavy za socialismu : Chlebíčky, ruský sekt a estrády s Bohdalkou a Menšíkem

5966
Sdílejte

Na přípitek se obvykle kupoval levný sekt, ale kdo chtěl oslavit příchod nového roku stylověji, sáhl po ruském sektu Sovetskoje Igristoje, který byl tehdy považován za luxusní záležitost. Během večera se popíjelo pivo, víno nebo oblíbené míchané nápoje, jako například beton (kombinace becherovky a toniku) nebo bavorák (fernet s tonikem). Celkové náklady na takovou domácí oslavu se pohybovaly kolem 350 Kč, což byla tehdy poměrně přijatelná částka.

Televizní estrády jako vrchol večera

Televize hrála během silvestrovského večera klíčovou roli. Československá televize připravovala speciální silvestrovské estrády, které byly výkladní skříní tehdejší kultury a zábavy. První silvestrovské vysílání se objevilo na obrazovkách už v roce 1953 a skládalo se z několika hodinových bloků, ve kterých se střídaly filmové ukázky a hudební vystoupení. Na konci programu se objevily hvězdy tehdejšího československého showbyznysu, jako Oldřich Nový, Miroslav Horníček, Vlasta Burian, Jan Werich a další.

V 60. letech se začala formovat tradice moderátorů, tehdy nazývaných konferenciéři. Jiřina Bohdalová a Vladimír Dvořák byli jedněmi z prvních, kteří si získali srdce diváků a stali se stálicemi silvestrovských pořadů. V 70. letech se k nim přidal Vladimír Menšík, jehož humor a charisma udělaly z těchto estrád nezapomenutelnou podívanou. Na konci 70. let zažívaly tyto pořady obrovský úspěch, a diváci se těšili na vystoupení známých herců a hereček, kteří se objevovali nejen ve filmech a seriálech, ale i v těchto zábavných programech.

Náročná výroba a nezapomenutelný humor

Výroba silvestrovských estrád byla náročná a vyžadovala téměř rok příprav. Od roku 1968 se pořady předtáčely, aby se předešlo chybám, které byly v přímém přenosu neomluvitelné. Československá televize si byla vědoma, jak důležité tyto pořady pro diváky byly, a proto na jejich produkci nešetřila. Rozpočty byly téměř neomezené, což umožnilo vytvořit kvalitní a zábavné programy, které si mnozí diváci dodnes rádi připomínají.

Kam dál?

Sušenky a oplatky, které jsme milovali za socialismu. Připomeňte si, co jste si tehdy dávali k odpolední kávě

Jaroslav Marvan měl nemanželskou dceru, kterou miloval. Z dědictví ale nedostala nic, její matka záhadně zemřela

Zavzpomínejme co jsme museli mít jako děti v devadesátkách. Házely jsme koulemi, česaly koně, lepily plakáty, hltaly Bravíčko

Pamatujete si ještě, jak se slavily Vánoce za komunismu? Čokoládové figurky od ROH, papírové řetězy, ptáčci na skřipci a svítící hvězda v okně

Zavzpomínejte si s námi na dětství. Jaké byly retro ozdoby našich babiček

Další články