I dvě desítky epileptických záchvatů denně prodělají sedmiletá dvojčata Šimon a Matěj Riemelovi z Bohuslavic na Opavsku

605
Sdílejte

Později byla diagnostikována dětská mozková obrna a střední mentální retardace. Až ve třech letech se díky intenzivní rehabilitaci naučili chodit. První epileptický záchvat přišel u Šimona ve čtyřech letech, u Matěje o rok později.

Zhoršení stavu bylo rychlé a dramatické. Matěj přestal chodit, zatímco Šimon se držel o něco lépe. Po sérii vyšetření ve Fakultní nemocnici Brno byla potvrzena diagnóza Lennox-Gastautova syndromu. Ačkoliv byla diagnóza šokující, rodičům se ulevilo, že konečně vědí, s čím mají co do činění.

Dnes jsou chlapci na úrovni kojenců. Matěj je zcela odkázán na pomoc druhých, zatímco Šimon s obtížemi ujde pár kroků, ale musí být neustále pod dohledem kvůli riziku pádů a záchvatů. Ty mohou být vyvolány i běžnými podněty, jako je jídlo nebo radost. Záchvaty jsou často doprovázeny křečemi a mohou trvat až půl hodiny.

Lennox-Gastautův syndrom je extrémně vzácný, postihuje přibližně milion lidí na světě, v Česku jde o nižší stovky případů. Nemoc je nevyléčitelná a záchvaty přetrvávají do dospělosti, což výrazně snižuje kvalitu života a zvyšuje riziko předčasného úmrtí.

Kam dál?

Mladí Češi nechtějí o zodpovědnosti ani slyšet. Práce se jim zajídá. Chtějí cestovat, ne otročit jako jejich rodiče

Učitelka začala od svých žáků vybírat peníze. Kasíruje děti za nájem lavice, a dokonce dostávají pokuty

Po 25 letech neúspěšných pokusů konečně 53 letá Helena otěhotněla. Pochlubila se fotkou s miminkem. Lidé jsou ale proti

Přílišná péče může dětem uškodit. Potřebují zažít i nepohodlí a stres

Mnoho Čechů má exekuce a své dluhy neplánují nikdy splatit. Pro mnohé z nich se stala běžnou součástí života, kterou nevnímají jako problém

Další články