I dvě desítky epileptických záchvatů denně prodělají sedmiletá dvojčata Šimon a Matěj Riemelovi z Bohuslavic na Opavsku

1382
Sdílejte

Později byla diagnostikována dětská mozková obrna a střední mentální retardace. Až ve třech letech se díky intenzivní rehabilitaci naučili chodit. První epileptický záchvat přišel u Šimona ve čtyřech letech, u Matěje o rok později.

Zhoršení stavu bylo rychlé a dramatické. Matěj přestal chodit, zatímco Šimon se držel o něco lépe. Po sérii vyšetření ve Fakultní nemocnici Brno byla potvrzena diagnóza Lennox-Gastautova syndromu. Ačkoliv byla diagnóza šokující, rodičům se ulevilo, že konečně vědí, s čím mají co do činění.

Dnes jsou chlapci na úrovni kojenců. Matěj je zcela odkázán na pomoc druhých, zatímco Šimon s obtížemi ujde pár kroků, ale musí být neustále pod dohledem kvůli riziku pádů a záchvatů. Ty mohou být vyvolány i běžnými podněty, jako je jídlo nebo radost. Záchvaty jsou často doprovázeny křečemi a mohou trvat až půl hodiny.

Lennox-Gastautův syndrom je extrémně vzácný, postihuje přibližně milion lidí na světě, v Česku jde o nižší stovky případů. Nemoc je nevyléčitelná a záchvaty přetrvávají do dospělosti, což výrazně snižuje kvalitu života a zvyšuje riziko předčasného úmrtí.

Kam dál?

Jak na cestování letadlem? Jak se obléct ? Proč nenosit legíny, nezouvat se a kam si sedat při turbulencích

Proč Poláci staví 200 tisíc bytů ročně a Češi jen 30 tisíc? Experti navrhují řešení pro dostupnější bydlení

Cesta na vlastní svatbu skončila neštěstím. Muž havaroval a na místě zemřel, bylo mu teprve 45

Dvě lekce, které se musíte naučit pro úspěšné manželství: Jak vytvořit pevný a šťastný vztah

Rodina malé Madlenky dostala další pozitivní zprávy : Máme „nouzového dárce“, hledání ale nekončí, říká lékařka

Další články