Římané využívali ostružiny nejen jako léčivo, ale také je domorodí obyvatelé Ameriky používali k barvení kůží a výrobě provazů. Ve středověku se keře ostružin často vysazovaly kolem vesnic jako ochrana proti nepřátelům a divokým zvířatům.Ve folklóru a náboženských obřadech hrály ostružiny také významnou roli. Například staří Galové spojovali ostružiny se slavnostmi oslavujícími první sklizeň. Věřili, že ostružinové plody sbírané ve správné fázi měsíce mohou chránit před zlými kletbami. Keltové měli pověry, že ostružinový oblouk s kořeny na obou koncích má magické schopnosti, které mohou vyvolat duchy nebo léčit dětský kašel.Když nahlédneme do řecké historie, zjistíme, že staří Řekové používali ostružiny k léčbě dny. Galén, slavný řecký lékař, doporučoval odvar z ostružin i na další zdravotní problémy. Další historické záznamy ukazují recepty na sirupy z ostružinové šťávy smíšené s medem.
Některé staré představy o léčivých vlastnostech ostružin byly sice přehnané, například přesvědčení, že průchod pod ostružinovými keři může vyléčit kýlu u dětí, ale mnohé z jejich zdravotních přínosů jsou dnes potvrzeny vědou.
Dnešní vědci studují ostružiny pro jejich bohatství na důležité vitamíny C a K, mangan, vlákninu a antioxidanty. Vitamín C je klíčový pro podporu imunitního systému a tvorbu kolagenu, zatímco vitamín K je důležitý pro srážení krve a zdraví kostí. Díky tomu mohou ostružiny pomoci předcházet osteoporóze a dalším kostním onemocněním.
Mangan obsažený v ostružinách je nepostradatelný ve mnoha tělesných funkcích, od zdraví kostí po ochranu buněk před volnými radikály. Pro diabetiky je mangan nezbytný pro správný metabolismus lipidů a sacharidů.
Vláknina, která je v ostružinách hojně obsažena, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, podporuje trávení a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Antioxidanty pak bojují proti volným radikálům a mohou pomoci předcházet rakovině a srdečním nemocem.