Státní zdravotní ústav a další odborné instituce, jako je Sdružení českých spotřebitelů a Ministerstvo průmyslu a obchodu, situaci pečlivě monitorují. Ředitelka SZÚ, doktorka Barbora Macková, zdůrazňuje, že nelze problém paušalizovat na všechna sportoviště s umělým povrchem, neboť záleží na použitých materiálech. Nicméně považuje problém za závažný a apeluje na dozorové a kontrolní orgány, aby mu věnovaly náležitou pozornost.
Hlavním zdrojem obav jsou materiály používané při výrobě umělých trávníků, zejména recyklované pneumatiky a další materiály, které mohou obsahovat škodlivé látky. Mezi nimi jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), klasifikované jako karcinogenní, dále ftaláty, těžké kovy, benzen, bisfenoly a polyfluorované a perfluorované látky. Riziko se zvyšuje při opakované a dlouhodobé expozici, přičemž v létě, kdy povrch zahřívá slunce, se může uvolňovat více škodlivých látek.
Odborníci zdůrazňují, že je nesmírně důležité, aby města, obce, školy a další subjekty pečlivě vybíraly dodavatele umělých povrchů a vyžadovaly certifikáty o zdravotní nezávadnosti z hlediska uvolňování chemických látek. Fotbalová asociace ČR od roku 2021 schválila použití recyklovaného EPDM místo černé gumy z pneumatik. Většina multifunkčních hřišť v Česku je navíc plněna pouze pískem. I černá guma použitá před rokem 2021 by ale měla splňovat veškeré limity pro použití na fotbalových hřištích. Správci stadionů by měli dbát na správnou údržbu a průběžné doplňování nové, neopotřebované gumy.