Věčný boj mezi přírodním a umělým vánočním stromečkem: Který z nich je lepší pro životní prostředí?

864
Sdílejte
Klíčovým faktorem je tedy délka používání umělého stromku. Pokud ho používáte deset a více let, jeho uhlíková stopa se relativně snižuje. Přesto je třeba mít na paměti, že jednou umělý stromek skončí jako odpad, který se těžko zpracovává.
Odborníci se shodují, že pokud jde o ochranu životního prostředí, místní přírodní stromky jsou lepší volbou, zejména pokud mají certifikát udržitelného lesního hospodářství a po Vánocích jsou správně recyklovány. Zatímco umělé stromky mohou mít nižší dopad na krátkodobé používání, v dlouhodobém horizontu a z pohledu celkového životního cyklu produktu jsou přírodní stromky lepší volbou pro naši planetu.
V zájmu ochrany životního prostředí je tedy doporučeno, pokud už máte umělý stromek, používat ho co nejdéle. A když již jeho životní cyklus skončí, je vhodné zvážit jeho prodej nebo darování, místo vyhození na skládku. Na druhou stranu, při rozhodování o novém stromku je vhodné zvážit nákup přírodního stromku z lokálního zdroje, který je udržitelně pěstován a po svátcích bude ekologicky zpracován.

Kam dál?

Šokující konec Tadeáše Kuběnky! Kontroverzní influencer přiznal drastický rok a nyní plánuje věnovat se nové profesi, která ho nadchla

Tisíce dětí z Ukrajiny se nevešly do škol. Praha apeluje na nově příchozí uprchlíky, aby si vybrali jiné město

Šéfkuchaře Radka Kašpárka spláchla vlna kritiky za to, že se nacpal do Ulice. Tenhle kašpar tam scházel, brblají mnozí

Babičky jsou pro nás a naše dětičky doslova jako skutečný balzám na srdce: Chvíle, které s nimi strávíme jsou ničím nenahraditelné!

Mareček (†9 měsíců) zemřel na zástavu dechu. Svrab, modřiny, podezřelé úrazy, život v jednopokojovém plesnivém bytě. Kojence doma hlídali předškoláci

Další články