Tatrovky, Merkur,Cheva i Igráček: Socialistická výroba nabídla dárky nevalné kvality

2964
Sdílejte

Hračky, které provázely dětství Husákových dětí, byly často produktem socialistického plánování a mnohdy nevalné kvality. Vyráběly se v domácích podnicích a často byly jednodušší nebo méně sofistikované než západní ekvivalenty. Přesto se některé z nich staly legendárními a dodnes jsou předmětem nostalgie mnoha dospělých, kteří s nimi vyrostli. Vánoční čas je odjakživa spojen s nadělováním dárků, a hračky jsou tradičně jedním z nejoblíbenějších dárků pro děti. Jaké hračky ale nacházely pod stromečkem děti v době socialismu, kdy trh neoplýval takovou rozmanitostí a dostupností produktů, jakou známe dnes?

Tatrovka, robustní plastová hračka, byla v socialistickém Československu synonymem pro odolné autíčko. Vyráběna byla podle vzoru skutečných nákladních automobilů značky Tatra a patřila k nejoblíbenějším hračkám malých kluků. Díky své odolnosti a jednoduchosti si získala srdce mnoha dětí a její popularita přetrvala i po pádu železné opony.

Merkur, kovová stavebnice plná šroubků, matic a kovových dílů, byla skvělou hračkou pro malé konstruktéry a budoucí inženýry. Vyráběla se v Československu už od 20. let 20. století a umožňovala dětem sestavovat různé modely, od jednoduchých konstrukcí až po složité mechanické výtvory. Merkur nejen bavil, ale také vzdělával a rozvíjel technické myšlení. Igráček byla plastová figurka, která představovala různá povolání a měla za úkol přiblížit dětem svět dospělých. Od hasičů, přes zdravotníky až po stavební dělníky – Igráček nabízel širokou škálu postaviček, které děti mohly sbírat a vytvářet s nimi různé příběhy.

Rubikova kostka i když nešlo o výrobek z východního bloku, Rubikova kostka se stala fenoménem i za železnou oponou. Tento maďarský vynález se rychle rozšířil po celém světě a stal se jednou z nejpopulárnějších hlavolamů všech dob. Socialistické děti si na ní mohly procvičovat logické myšlení a prostorovou představivost.

Cheva byla odpovědí socialistického průmyslu na populární Lego. I když se na trh dostala až po roce 1989, její předchůdci z dob socialismu se těšili velké oblibě. Jednoduché plastové kostičky umožňovaly sestavovat různé objekty a podporovaly kreativitu a manuální dovednosti dětí.

Kam dál?

Jeden z největších českých komiků Vlasta Burian byl drahou polovičkou přísně hlídán i v kuchyni : Oblíbený pokrm měl ženou zakázaný

Hospody a restaurace za socíku: Nahrazovaly komunitní i společenský život nebo třeba inzertní rubriku: často jste tu sehnali vše – od instalatéra po jakékoli nedostatkového zboží

Zavzpomínejte, co všechno jste měli v minulosti v peněžence

V 50. a 60. letech bylo běžné, že lidé v Československu chodili do práce i v sobotu. Po jejich pádu začal chalupářský boom

Džíny versus tesilky: Za socialismu kdo měl rifle, byl in! Tesilky představovaly symbol ponížení

Další články