Zrušení umělci: Vyjádřili svůj názor, takhle dopadla jejich kariéra

1858
Sdílejte

I Chaplin
Legenda němého filmu Charlie Chaplin také trpěl svými. Po druhé světové válce vzniklo ve Spojených státech napětí kvůli možné hrozbě šíření komunismu. V té době slavný Federální úřad pro vyšetřování (FBI) obvinil stovky občanů, v nichž viděli komunistické špiony nebo sympatizanty Sovětského svazu. Mezi podezřelými byl i slavný herec. Chaplin odmítl diskutovat o svých politických názorech, načež ho agenti FBI nazvali bolševikem a potenciálním bezpečnostním rizikem. To se odrazilo v hercově kariéře, jeho filmy se setkaly s nepřátelstvím a bojkotem. Když v Londýně uvedl svůj nový film Limelight, byl mu zakázán návrat do USA. Chaplin, rodilý Angličan, našel nový domov ve Švýcarsku, kde v roce 1977 zemřel. Po jeho smrti získal částečné uspokojení – když se politické klima v Americe změnilo, jeho popularita a postavení filmové ikony byly postupně obnoveny.

Mezi publikem
U nás se s problémy s režimem pravidelně setkávalo humoristické duo Milan Lasica a Július Satinský. Od roku 1959, již během studií, začal Milan Lasica vystupovat s Júliem Satinským v autorských divadelních představeních, v nichž reagovali na aktuální společenské dění s humorem a prvky ironie. I když z jejich replik bylo zřejmé, že se jedná o politickou satiru, komunistický režim ji dlouho toleroval. To se změnilo po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V roce 1970 bylo divadlo na Hlavní třídě, kde duo v té době působilo, uzavřeno kvůli odvážné kritice okupace. Oběma humoristům byla zakázána umělecká činnost. V brněnském divadle byli ubytováni dva roky, ale i zde je neustále sledovali takzvaní teenageři. Po návratu na Slovensko se stali členy operety Nová scéna, na které se podíleli jejich výtvarní kolegové Ivan Krajíček a Kamil Peteraj. Ale ani tady neměli klid. Jak již v minulosti několikrát uvedli, nebylo snadné pobavit diváky pocitem, že v publiku neustále číhá doručovatel obávané státní správy. Více svobody získali až několik let před revolucí. V roce 1982 vzniklo Studio S, kde díky odvaze vedení začali humoristé opět uvádět své autorské inscenace.

Kam dál?

Agáta Hanychová se rozhodla otevřeně promluvit: Do Soukupa jsem byla zamilovaná jenom 14 dní

Roman Šebrle, bývalý desetibojař a olympijský vítěz slaví 50. narozeniny. Jeden skandál za druhým a honosný dárek od partnerky

Dominika Gottová poskytla vzorek nehtu. Výsledky testu jednoznačně potvrzují, že táta měl 5 dětí

Zpěvačka a herečka Petra Černocká slaví 75. narozeniny

Synové Vladimíra Dlouhého Jan a Jiří poznali tátu díky fotkám a videím. Po otci mají nesporný herecký talent

Další články