AB
Na druhou stranu lidé s krevní skupinou AB mají v krvi antigeny A i B, ale v plazmě žádné protilátky proti A ani B. To znamená, že jsou schopni přijmout krev kohokoli, protože v nich není nic, co by zahájilo boj proti krvi někoho jiného. Proto jsou obecnými příjemci/univerzálními příjemci.
Zatím je vše v pořádku, ale co znamená znaménko + nebo – za názvem krevní skupiny, vždyť i o tomto můžete slyšet. Nejde o nic jiného než o označení přítomnosti nebo nepřítomnosti jiného typu faktoru, který patří do systému krevních skupin, faktoru Rh . Obecně tedy můžeme rozlišit 8 krevních skupin: A+, A-, B+, B-, 0+, 0-, AB+, AB-
Podle rozložení krevních skupin v maďarské populaci je největší počet lidí s krevní skupinou A, následují lidé s krevní skupinou 0, B a nakonec AB.
Kromě stanovení krevní skupiny je darovaná krev pravidelně testována na několik faktorů (hepatitida B a C, HIV, syfilis), aby mohla být bezpečně použita k transfuzi.
Rh nekompatibilita
Vzhledem k systému krevních skupin Rh může k tomuto nebezpečnému stavu dojít i při druhém nebo vícečetném těhotenství Rh- matky s Rh+ plodem. V takových případech se maminka může setkat s pro ni cizím Rh faktorem a začne proti němu vytvářet protilátky, které mohou být pro miminko škodlivé.
V mírnějších nebo středně těžkých případech se u plodu rozvine anémie, v těžších případech otok plodu nebo narození mrtvého plodu. Tomuto stavu lze ale dnes úspěšně předcházet injekcí, která se matce podá v těhotenství nebo bezprostředně po porodu.