Lidské orgány budeme pěstovat v prasatech : Ovlivní naše buňky mentální schopnosti zvířat?

1138
Sdílejte

Jako schůdnější řešení se rýsovalo, že by se dopěstovávali lidské orgány v těle živočicha, a to za použití kmenových buněk samotného pacienta. Příjemci transplantátů by tak mohli dostat orgány tvořené vlastními buňkami, což by tím snížilo riziko odmítnutí orgánu na minimum. První úspěšné pokusy vedly k prasečím embryím, v jejichž těle se podařilo vypěstovat cévy nebo svaly. Ne však orgány.

Pokračování na další straně

Nový přístup
Mezinárodní tým vedený čínskými biology z Biomedicínského ústavu v Kantonu odhalil hlavní úskalí tohoto cíle. Ukázalo se například, že lidské kmenové buňky byly oproti okolním prasečím buňkám příliš malé a nedokázaly s nimi sladit svou aktivitu. Vědci proto v novém výzkumu zvýšili aktivitu dvojice genů, aby lidské buňky uvnitř zvířecího embrya držely krok s těmi prasečími, což v konečném důsledku odvrátilo jejich smrt. Jako další problém se ukázal příliš rychlý vývoj lidských tkání ve srovnání s prasečími tkáněmi. Když ho výzkumníci zpomalili, rodící se orgány se dokázaly lépe integrovat s okolím.

Kam dál?

Jen piha, nebo nádor? Melanom je jednou z nejagresivnějších forem rakoviny. S kontrolou neváhejte, radí lékař

Ponožky do postele jako recept na lepší spánek? Specialistka na poruchy spánku vysvětlila, proč to může fungovat

„Rakovina je výsledkem životního stylu, ne genetiky!“ Slavný lékař zkoumal nádory již 30 let a zjistil, že se jí dá předcházet dodržováním těchto 7 pravidel

Příznak na nehtech může poukazovat na nemocná játra, štítnou žlázu ale i cukrovku

Čistá voda je veliká vzácnost. 7 důvodů, proč ji pít : Pomůže zhubnout, posílí imunitu a zmírní bolesti hlavy a zad

Další články