Lidské orgány budeme pěstovat v prasatech : Ovlivní naše buňky mentální schopnosti zvířat?

1175
Sdílejte

Jako schůdnější řešení se rýsovalo, že by se dopěstovávali lidské orgány v těle živočicha, a to za použití kmenových buněk samotného pacienta. Příjemci transplantátů by tak mohli dostat orgány tvořené vlastními buňkami, což by tím snížilo riziko odmítnutí orgánu na minimum. První úspěšné pokusy vedly k prasečím embryím, v jejichž těle se podařilo vypěstovat cévy nebo svaly. Ne však orgány.

Pokračování na další straně

Nový přístup
Mezinárodní tým vedený čínskými biology z Biomedicínského ústavu v Kantonu odhalil hlavní úskalí tohoto cíle. Ukázalo se například, že lidské kmenové buňky byly oproti okolním prasečím buňkám příliš malé a nedokázaly s nimi sladit svou aktivitu. Vědci proto v novém výzkumu zvýšili aktivitu dvojice genů, aby lidské buňky uvnitř zvířecího embrya držely krok s těmi prasečími, což v konečném důsledku odvrátilo jejich smrt. Jako další problém se ukázal příliš rychlý vývoj lidských tkání ve srovnání s prasečími tkáněmi. Když ho výzkumníci zpomalili, rodící se orgány se dokázaly lépe integrovat s okolím.

Kam dál?

Otoky nohou u žen: Proč vznikají a jak si pomoci přírodně

Čas lipových květů je v plném proudu: Natrhejte si elixír zdraví a vyrobte si sirup nebo bonbony proti kašli

Škytavka při jídle a barva moči prozradí jestli pijete dost vody. A pozor, vodou se lze i otrávit!

Melouny jsou oblíbenou letní pochoutkou, ale také patří k nejčastějším původcům salmonelózy. Problémy začínají při rozkrojení

Sbírejte, dokud kvete! Žlutý zázrak, který léčí i chutná

Další články