To vedlo k prudkému poklesu populací jak divokých, tak domestikovaných včel. V některých částech Země byly zdecimovány obrovské populace.
Pokračování na další straně
Škůdci, nemoci a mobily
Nepříznivý vliv na včely měl v některých oblastech přenos škůdců a patogenů z jiných částí světa z důvodu globalizace.
Vina se klade také vlnám vytvářeným mobilními telefony. Švýcarský Federální technologický institut říká, že včely jsou dezorientovány vlnami, emitovanými během volání.
Biolog Daniel Favre a další výzkumníci, jak bylo uvedeno v The Australian, předložili důkazy dokazující, že včely byly při vystavení elektromagnetickým vlnám rušeny a varovaly ostatní včely.
Je také bezprostředně nezbytné přijmout úplný zákaz používání pesticidů, zejména neurotoxinů a používat přírodní alternativy. Nezbytností v zemědělství jsou postupy příznivé pro opylovače.
Pěstitelé si musí být vědomi toho, že opylovače potřebují konkrétní plodiny a podle toho jednat. Musí se chránit lokality divoké přírody.
Zemědělci mohou diverzifikovat farmy, aby vytvářely vždy dostupnou potravu pro včely. Je třeba podpořit obnovu ekologicky přátelských postupů. Tak se zachovají lokality pro naše nenahraditelné opylovače.