– Tuberkulóza je zrádné onemocnění, může mít různé klinické formy, nejčastější je zápal plic, ale může jít io tuberkulózní meningitidu, která vyžaduje důkladnou diagnostiku infekčních lékařů. Jedná se o velmi závažnou klinickou formu tuberkulózní infekce. Může se vyskytnout i tuberkulóza lymfatických uzlin –připomíná specialistka na infekční choroby.
Lékaři poukazují na to, že nárůst případů tuberkulózy rezistentní na léky vyvolává největší obavy.
– Zde je největší problém, protože lékům odolné mykobakterie nezareagují na základní antibiotika a terapie tuberkulózy je komplexní, trvá minimálně půl roku, na začátku se pacient léčí čtyřmi, poté dvěma léky. Vytrvalost při užívání těchto léků je důležitá, protože přerušení terapie, a to se často stává, způsobuje, že těmto pacientům rostou tyto bacily odolné vůči lékům , které se později rozšíří do společnosti. Při tuberkulóze rezistentní na léky je vysoké riziko úmrtí. – zdůrazňují lékaři.
Velké naděje vzbuzuje nová terapie k léčbě farmakorezistentní tuberkulózy kombinací bedachilinu, protomanidu, linezolidu a moxifloxacinu (BPaLM). Klinické studie potvrdily, že léčba takovým režimem byla plně účinná u 89 procent pacientů, přičemž účinnost dříve používaných terapií dosáhla 52 procent.
Léčba tuberkulózy trvá několik měsíců, což je obrovská zátěž pro pacienty i nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví si problém uvědomuje, proto je připraven pilotní program léčby multi rezistentní tuberkulózy v ambulantních podmínkách.