Je mnoho povolání, které vyžadují práci na směny a hlavně během noci. Patří mezi ně lékaři, záchranné složky, zdravotnický personál, pekaři, taxikáři a podobně. Samozřejmě i v mnoha výrobních závodech a automobilkách jsou zaměstnanci nuceni pracovat iv noci. Jak však zvládnout nedostatek spánku po noční?
Rytmus a režim každého člověka je nastaven tak, aby během dne pracoval a během noci odpočíval. V případě, že chodíte na noční směny, může to poznamenat váš pracovní i soukromý život. Domácnost, v níž člověk přes den spí av noci funguje, musí mít nastavené jiné pravidla jako běžná domácnost. Mnohem důležitější je aspekt zdravotní, kdy máte narušený rytmus a tím můžete mít určité zdravotní problémy. Chcete-li se dozvědět více, jaký účinek na váš organismus i kvalitu spánku mají noční změny, co dělat abyste nepravidelný režim a nedostatek spánku lépe zvládli, čtěte dále.
K čemu vede nedostatek spánku?
Ačkoliv většina pracujících v nočních směnách se snaží dohnat zameškanou spánek během dne, ne vždy se to ideální daří.
Spánek je jednou z nejdůležitějších potřeb člověka a během něj se obnovuje síla organismu.
Jeho nedostatek nebo dlouhodobé narušení či bdění vede k nedostatečnému zregenerování sil organismu.
Tím dochází k oslabení imunitního systému a tak váš organismus je náchylnější na různé nemoci, jako onemocnění srdce, vysoký krevní tlak či bolesti hlavy.
Článek pokračuje na další straně