Nejprve si oddělte žloutky od bílků a z těch vyšlehejte tuhý sníh. Pak přidejte i žloutky, margarín nebo změklé máslo, cukr, sklenici teplého mléka, sušené droždí, špetku soli, a nakonec i prosátou hladkou mouku. Vypracujte ideálně rukama hladké a homogenní těsto, které se nebude lepit. To na pomoučeném vále vyválejte v plát, který bude silný cca půl centimetru. Z něj vykrajujte různě velké kusy. Ve Španělsku vykrajují jakési obdélníky, které uprostřed naříznou a okraje otočí.
Smažení božích milostí a jejich servírování
Až budete mít vykrojené kusy těsta, rozpalte si v hlubším hrnci slunečnicový olej a smažte v něm z obou stran dozlatova boží milosti. Ty pak nechte okapat od tuku na papírových utěrkách, posypte dle chuti moučkovým cukrem a skořicí a podívejte po zchladnutí třeba s šálkem čaje nebo kávy. Dobrou chuť.
Recept pokračuje na další straně
Tipy na vylepšení božích milostí
Pokud chcete intenzivnější chuť pečiva, můžete do těsta před pečením vsypat trochu citronové kůry nebo vlít malé množství tmavého rumu. Kromě sušeného droždí je možné použít i kypřící prášek. Lahodné budou boží milosti nejen se skořicí, ale třeba i polité čokoládovou polevou. Je jen na vás, jak si tuto levnou a skvostnou dobrotu dochutíte.
Historie božích milostí
Boží milosti pekla už před stovkami let známá česká kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová. V dávných dobách tohle pečivo také s oblibou připravovaly ženy různého věku. Tradičně pak nesměly boží milosti chybět na velikonočně vyzdobeném stole. Avšak spojitost má toto pečivo i s masopustem. Konzumovali jej údajně lidé po masopustních průvodech a zapíjeli domácí slivovicí.