Zjištění z kterého mrazí : Vědci prozkoumali buňky mladých lidí, zarážející zjištění o rakovině

2323
Sdílejte

Obavy, které vědce strašily už dříve, jsou děsivě skutečné – i tkáň zdravého člověka je protkána mutacemi. Výzkumníci zjistili, že v tkáních se plynutím času vytvářejí nové a nové mutace, z nichž některé mohou být příčinou vzniku onkologického onemocnění.

Počet mutací v DNA se zvyšuje přibývajícím věkem. Ty, které vznikají v zdravých tkáních, vědci označují jako somatické. Právě na ně se zaměřila nová studie zveřejněná v magazínu Science , která odhaluje, jak se buňky chovají ve zdravém tkáni během stárnutí, resp. plynutí času v rámci celé délky lidského života.

Výzkumníci z britského institutu Wellcome Sanger Institute a MRC Cancer Unit na Cambridgeské univerzitě zkoumali tkáň z jícnu odebrané devíti lidem ve věku od 20 do 75 let. Ani jeden z těchto lidí netrpěl rakovinou jícnu nebo jiným zdravotním problémům souvisejícím s tímto orgánem. Vzorky podrobili důkladnému genetickému testování, jehož cílem bylo hledání zmutovaných buněk.

Kam dál?

Ve světě se šíří záhadná respirační nemoc podobná covidu. Zdraví lidé končí v kritickém stavu

Nedávná studie ukázala, že se lidem po nákaze covidem snížilo IQ. Jednotlivé mutace měly různé dopady

Téměř zapomenuté nemoci se hlásí v Česku o slovo : Mimo černého kašle i spalničky či svrab

V posledních letech se rakovina stále častěji objevuje u třicátníků. Nádory jsou u nich mnohdy agresivnější

„Epidemie“ srdečních selhání. Do roka po odchodu z nemocnice zemře každý pátý člověk po srdečním selhání, každý čtvrtý se k lékařům vrací do měsíce

Další články