K létu neodmyslitelně patří i letní bouřky. Jen těžko se dají předvídat, a tak nás často umí překvapit i během túry. Jako takové bouře „z tepla“ vznikají a proč určitě není dobrý nápad se před nimi skrýt v jeskyni, nám prozradil zkušený lovec bouří.
Nevyzpytatelné bouře během léta vznikají na celém území Slovenska. V jednom okamžiku je obloha bez mráčku a v dalším se spustí liják jako z konve. „Hlavní důvod vzniku bouře je vysoká teplota, vlhkost vzduchu a konvekce neboli nerovnoměrné ohřívání zemského povrchu. Ročně je nejvíce bouří na jihu středního Slovenska a části východního Slovenska, “ vysvětlil nám lovec bouří a člen sdružení nadšenců extrémního počasí Severe Weather Slovakia Jakub Mornar.
Na našem území se vyskytuje několik typů bouří, od klasických konvekčních přes liniové až po supercelárne. „Mezi nejnebezpečnější bouře patří supercelárne bouře, protože mají dlouhou životnost, silnou bleskovou aktivitu, jsou doprovázeny silnými přívalovými srážkami, často i kroupami a dokáží produkovat tornáda,“ řekl jen 18-letý nadšenec s tím, že bouře jsou nepředvídatelné a jejich intenzita se dá pouze odhadovat.
Nejnebezpečnější na bouři jsou rozhodně blesky. Jsou to elektrické výboje způsobené nabitými kladnými a zápornými elektrony, které je při srážce vytvářejí. Každý blesk je výjimečný a něčím specifický. Známe blesky mezi oblaky a blesky, které mlátí do země. Právě ty blesky, co mlátí do země, jsou méně časté, ale o to víc silnější a nebezpečné. Pokud spatříme na obloze blesk, víme velmi snadno vypočítat, jak daleko je od nás bouře. Stačí, když budeme počítat čas mezi tím, jak spatříme blesk a uslyšíme hrom. „Platí pravidlo, že jedna sekunda je zhruba 330 metrů, takže 3 vteřiny jsou zhruba 1 km. Pokud napočítal méně než 15-20 sekund, bouře je blízko a jste v nebezpečí. Stejně platí i pravidlo, že 30 min. po posledním úderu blesku byste měli zůstat ještě v úkrytu, “ upozornil Mornar.
Článek pokračuje na další straně