Odborníci upozorňují, že onemocnění COVID-19 je nebezpečné především pro starší lidi a rizikové skupiny . Statistiky však ukazují, že oběťmi koronaviru jsou i mladí lidé. Proč je to tak?
Smrtící virus si už vyžádal více než 75 tisíc obětí a toto číslo bohužel stále není konečné. Ve většině případů podlehli onemocnění COVID-19 starší lidé, ale fatální následky byly i u mladých a zdravých lidí. Tyto případy zaujaly mnoho lékařů a vědců, kteří se okamžitě pustili do výzkumu.
Neurochirurg Sanjay Gupta v rozhovoru pro televizi CNN si myslí, že za smrt i mladých lidí v souvislosti s koronavirus může genetika. Má jít o vybraný gen ACE2, který je na povrchu buněk v plicích a v srdci. S tím úzce souvisí i DNA člověka, která může způsobit těžký průběh viru.
Pokračování na další straně
Pacienti mají totiž nedostatek povrchově aktivních látek tzv. plicních surfakantů. “Pokud si představíte plíce jako houbu, surfakant by byl saponátem, ze kterého by byla měkká a pružná. Bez povrchově aktivní látky se však vaše plíce stanou tuhé a těžko se mačkají. Může to být důvod, proč někteří pacienti bojují o život i na dýchacích přístrojích, ” vysvětlil divákům.
Vážným problémem je však i myšlení a následné jednání mladých lidí, kteří jsou přesvědčeni, že jejich nic nezničí. Nedodržují tak pravidla, která jim umožňují chránit se před nákazou koronavirem. V případě, že na člověka bez roušky kýchne nakažený pacient, dostane ,, plnou dávku “viru. Pokud by měl v daném okamžiku roušku, čelil by menšímu množství bakterií, se kterým si umí organismus poradit.