Pavouk skvrnitý je nejen největším, ale pravděpodobně i nejděsivějším pavoukem nalezeným na Slovensku. Větší navíc v celé střední Evropě nenajdete. Rozpětí nohou u samic může být 7-10 centimetrů. „Jsou tmavě hnědé, břicho černé, končetiny světlé, zejména spodní část. Jsou hustě chlupaté, chlupy jsou světlé, šedé barvy. Tento takzvaný stepní pavouk žije v podzemí, většinou na písčitých říčních pobřežích,“ popisují skvrnitého pavouka z Národního toxikologického informačního centra (NTIC).
Přes den se skrývá v podzemí v chodbách lemovaných pavučinami. Večer chodí lovit. Oproti většině pavouků však volí úplně jinou taktiku. Nesplétá pavučinu, aby chytil kořist, ale loví skokem dlouhým i 3 centimetry. Hoduje na hmyzu, larvách, ale i jiných pavoucích.
Na Slovensku se vyskytuje v menší populaci, ale právě teď je viditelnější. „Migruje v podzimních měsících, takže ho můžete často spatřit, protože se snaží najít teplejší místa před nástupem chladu,“ vysvětluje chovatel pavouků Michal Šebeň. Dodává, že se u nás začal rozšiřovat zejména od roku 2013, do té doby to byla rarita. Jak upřesňuje regionální portál, lidé mohou pavouka skvrnitého najít ve vesnicích a městech, na zahradách, ale i v rodinných domech nebo garážích.
V případě ohrožení člověka také napadne, bolestivě kousne
I když může nahánět strach i vzhledem, není nutné si představovat, že na člověka číhá „jedovatý zabiják“. Pavouk se podle chovatele pouze brání. Pak může bolestivě kousnout i člověka, ale není smrtelně jedovatý.