Epidemiolog varuje ! Hrozba přenosu viru z povrchů se podceňuje. Nákaza možná i skrze displej telefonu ?

3563
Sdílejte

Čím dál častěji se ve většině případů shodují odborníci, že přílišná dezinfekce povrchů je v boji s koronavirem docela přeceňovaná.

Více bychom se měli soustředit na mytí rukou a hlavně ochranu úst a nosu.Také očí.Než se bát, že se nakazíme po kontaktu s třeba s poštovní zásilkou, telefonem či bankovkami. Podle epidemiologa z univerzity La Trobe v Melbourne Hassana Vallyho je více než jasné, že po roce života s koronavirem jasné, že přenos nákazy skrze povrchy není tak zásadní v šíření infekce, jak se původně myslelo.

„Není potřeba abychom úzkostlivě dvacetkrát denně umývali každý povrch, místo toho se můžeme jednoduše soustředit na mytí rukou, také dodržování rozestupů a zůstávat doma, když jsme nemocní, což by mělo stačit, abychom virus nešířili dál“ uvádí Vally.

Tím hlavní způsobem přenosu viru SARS-CoV-2 je aerosol, a to hlavně v případě, kdy je infikovaná osoba v blízkém kontaktu s dalším člověkem a například kýchne nebo zakašle. Kapičky aerosolu se pak rychle dostávají do nosu, úst nebo očí poblíž stojících lidí, připomíná The Guardian.

„Neříkám, že přenos skrze povrch je nemožný a že v určitých situacích nepředstavuje určité riziko, nebo že bychom ho měli úplně ignorovat. Ale měli bychom vzít v potaz, že riziko takového přenosu je relativně malé,“ dodává Vally.

Kam dál?

Důchodkyně Ludmila (65) po smrti dcery se stará o vnoučata a splácí hypotéku: ,,Bojím se, že umřu. Nechci je zde nechat samotné!“

Přehnaná očekávání a nucená romantika mohou být skutečnými zabijáky vztahů

Proč není dobré létat nachlazený ? Můžou hrozit vážné zdravotní komplikace

8 znamení, že zesnulí jsou nám nablízku a mají se dobře

V Mnichově vjelo úmyslně auto do davu demonstrantů. Zemřela žena, mezi 20 zraněnými jsou i děti

Další články