Nenávistné komentáře nejsou už svobodným projevem, ale trestným činem

725
Sdílejte

V posledních letech se diskuse na sociálních sítích v České republice stávají stále častěji polem pro nenávistné komentáře, které překračují hranice slušnosti a únosnosti. Přestože je svoboda projevu považována za jeden ze základních pilířů demokracie, nenávistné komentáře pod její maskou se mohou rychle proměnit v trestný čin.

Vývoj nenávistných komentářů lze přirovnat k postupnému otravování veřejného diskurzu. Je to jako když nebezpečný plevel pomalu, ale jistě zaplevelí zahradu. Společnost tento jev dlouho tolerovala, možná i proto, že rozpoznání hranice mezi ostrou kritikou a nenávistným komentářem může být někdy obtížné. V důsledku této tolerance se však nenávistné komentáře staly agre***nějšími a nyní často dosahují bodu, kdy je třeba říci dost. Internet je často považován za prostor, kde platí jiná pravidla než v reálném světě. Mnoho lidí se domnívá, že za svá slova na sociálních sítích nenese stejnou odpovědnost jako za slova řečená tváří v tvář. Toto falešné přesvědčení je však velkým omylem. České právo jasně stanoví, že urážlivé, hanobící či diskriminační komentáře mohou být kvalifikovány jako trestný čin, a to bez ohledu na to, zda byly vyřčeny online nebo offline. Anonymita na internetu je dalším mýtem, který mnozí považují za ochranný štít. Ve skutečnosti je však možné i za anonymním profilem vystopovat reálnou osobu, která pak může být postavena před soud za své činy.

Kam dál?

Důchodkyně Ludmila (65) po smrti dcery se stará o vnoučata a splácí hypotéku: ,,Bojím se, že umřu. Nechci je zde nechat samotné!“

Přehnaná očekávání a nucená romantika mohou být skutečnými zabijáky vztahů

Proč není dobré létat nachlazený ? Můžou hrozit vážné zdravotní komplikace

8 znamení, že zesnulí jsou nám nablízku a mají se dobře

V Mnichově vjelo úmyslně auto do davu demonstrantů. Zemřela žena, mezi 20 zraněnými jsou i děti

Další články