ANO chce provést důkladný audit armádních nákupů

1200
Sdílejte

„Pořád nemáme odpovídající schopnosti chránit vlastní vzdušný prostor. Tuto oblast jste nijak neposílila. Naopak, zásluhy za to, že se vůbec začalo něco dít, patří našim bývalým ministrům Stropnickému a Metnarovi,“ napsal Havlíček. Odkázal tak na své stranické kolegy, kteří vedli ministerstvo obrany v minulosti právě za hnutí ANO.

Nákupy kvůli rozpočtu, ne kvůli obraně

Podle Havlíčka dělá současné vedení resortu nákupy hlavně proto, aby se utratily přidělené peníze a vláda mohla vykázat splnění aliančního závazku dvou procent HDP na obranu. To podle něj ale není totéž jako skutečné posílení obranyschopnosti.

„Ochrana civilních i vojenských objektů, včetně klíčové infrastruktury, by měla být naprostou prioritou. Polsko například masivně posiluje protivzdušnou obranu prostřednictvím systému Patriot, který pravidelně testuje v ostrých podmínkách. My máme jen jedinou jednotku systému krátkého dosahu RBS-70, v několika modernizovaných verzích NG. A zbytek tvoří staré sovětské systémy 2K12 KUB s dokumentací stále v azbuce, jejichž životnost munice se jen neustále prodlužuje – teď nově až do října 2025. Co bude potom, to si dnes nikdo netroufne říct,“ uvedl Havlíček.

foto : Oldřich Danda / Právo

Zastaralé systémy a zpožděná modernizace

Systém 2K12 KUB pochází ze 60. let minulého století a vychází z těžké techniky na tankovém podvozku. Oproti tomu RBS-70 je modernější švédský přenosný systém, který se dá snadno přesouvat a obsluhovat menšími jednotkami. Česká armáda má podle oficiálních údajů sice dostatek odpalovacích zařízení RBS-70 a vyškolený personál, ale systém je koncentrován pouze v rámci 25. raketového pluku ve Strakonicích.

foto : Václav Pancer / ČTK

Generální štáb přitom potvrdil, že životnost sovětských raket KUB byla znovu prodloužena – tentokrát až do října 2027. Tyto zastaralé systémy tak zůstanou ve výzbroji minimálně do doby, než dorazí nové izraelské raketové komplety SPYDER, které mají představovat moderní náhradu.

Proti dronům zatím chybí obrana

Havlíček upozornil i na to, že Česko není připravené na stále častější hrozbu útoků pomocí dronů. Podle něj není rozumné sestřelovat malé a levné bezpilotní prostředky pomocí raket v hodnotě desítek milionů korun.

„Střílet raketou SPYDER nebo BOLIDE kvůli dronu je ekonomický nesmysl. Potřebujeme efektivnější a cenově dostupnější systémy, které skutečně ochrání kritické oblasti i města,“ zdůraznil.

Kam dál?

Předsedou Poslanecké sněmovny byl zvolen Tomio Okamura z SPD, získal 107 hlasů

Eva Pavlová slaví 61. narozeniny. Víme, proč to minulý podzim s oslavou nevyšlo

Václav Noid Bárta naletěl internetovým podvodníkům: „Nechal jsem se napálit“ posteskl si

Vyhrocené vztahy herců z Ulice: Ilona Svobodová (65) se ostře pustila do své herecké kolegyně Jaroslavy Obermaierové (79)

Šmoldas omdlel v Temelíně: Návštěva jaderné elektrárny se mu skoro stala osudnou!

Další články