Už žádné dopravní nehody kvůli vyčerpání a mikrospánku. České chytré tričko má být k dostání do tří let

59
Sdílejte

Podle statistik je až 20 % dopravních nehod způsobeno právě mikrospánkem, což podtrhuje naléhavost tohoto problému.

Martinka se rozhodl vytvořit systém, který by nesledoval pouze chování vozidla, ale zaměřil se přímo na životní funkce řidiče. Na vývoji chytrého trička spolupracuje nejen s českými odborníky, například z ČVUT v Praze, ale také s japonskou Shinshu University.

Jak chytré tričko funguje
Na první pohled vypadá tričko jako běžný kus oblečení, avšak uvnitř je vybaveno senzory, které sledují dechovou frekvenci nositele. Podle Martinky je právě dech nejspolehlivějším ukazatelem únavy. „Dechová frekvence klesá, jakmile se člověk začíná cítit unavený. Senzory tuto změnu zaznamenají dříve, než si ji člověk sám uvědomí,“ vysvětluje vědec.

Pokud senzory detekují pokles dechové frekvence, tričko spustí varovný signál, který může mít podobu zvukového nebo vibračního alarmu. Další možnosti zahrnují zvýšení hlasitosti rádia, zapnutí ventilátorů nebo automatické otevření okna. Systém bude propojen přes Bluetooth, což zajišťuje kompatibilitu s moderními automobily.

Testování a budoucí plány
V srpnu čeká chytré tričko první ostré testování na silnicích v Japonsku, kde legislativa umožňuje provádět zkušební jízdy v reálném provozu. Testování bude probíhat v uzavřeném koridoru za přítomnosti policejního doprovodu. Martinka během tří let experimentoval s různými metodami měření, od EKG po sledování tepové frekvence, a dospěl k závěru, že dech je nejpřesnějším ukazatelem únavy.

Do konce roku plánuje vědec dokončit funkční prototyp trička. Následně by během dvou let mohl být produkt připraven k prodeji. Cena trička by se měla pohybovat kolem dvou tisíc korun, což by ho mělo učinit dostupným pro širokou veřejnost.

Možnosti využití
Chytré tričko není určeno pouze pro řidiče kamionů, ale může být užitečné i pro další profese, jako jsou řidiči autobusů, vlaků, metra nebo piloti letadel. Kromě dopravy by mohlo najít uplatnění i v lékařství, například při monitorování pacientů s chronickými onemocněními. Senzory by mohly sledovat nejen dech, ale také tep, tlak, teplotu nebo vlhkost pokožky, což by mohlo pomoci například při detekci spánkové apnoe.

Kam dál?

Co bude s Luční boudou? Jasno by mohlo být do konce měsíce

Kardiologové radí, co byste nikdy neměli dělat v první hodině po probuzení

Odpustit nevěru, nebo ukončit vztah ? Než se rozhodnete, položte si těchto 5 otázek

Čtyřdenní pracovní týden se ve Velké Británii osvědčil. Všech sedmnáct podniků, které se testu zúčastnily, potvrdilo, že budou pokračovat

Konec čekání u pásu. Existuje jednoduchý a bezplatný trik, díky němuž získáte kufr mezi prvními?

Další články