Strukov začínal svou kariéru jako obyčejný pracovník v dolech na jihu Ruska, ale díky svým schopnostem a ambicím se vypracoval mezi elitu ruského průmyslu. Jeho úspěch byl natolik výrazný, že se dostal do žebříčku stovky nejbohatších Rusů a získal i prestižní ocenění od samotného Putina – Řád za zásluhy.
Strukov byl také politicky aktivní a finančně podporoval vládní stranu Jednotné Rusko, což mu zajistilo vliv a ochranu. Nicméně jeho blízké napojení na režim ho po ruské invazi na Ukrajinu dostalo na sankční seznam Evropské unie. Navzdory jeho dřívějším úspěchům a loajalitě vůči Kremlu se situace dramaticky změnila. Ruské úřady ho nedávno zadržely, když se pokusil odletět soukromým letadlem z Jekatěrinburgu do Turecka. Jeho pas byl zneplatněn a generální prokuratura zahájila kroky k zabavení jeho majetku ve prospěch státu.
Vyšetřování a obvinění
Strukov čelí obviněním z porušení pravidel ochrany životního prostředí a bezpečnosti v průmyslových zařízeních. Tyto obvinění slouží jako záminka pro zásah proti jeho firmám. Kromě toho se ukázalo, že část jeho majetku byla převedena na členy jeho rodiny, kteří mají cizí občanství. To vyvolalo další kontroverze, protože příjmy z tohoto majetku údajně směřují do zemí, které nejsou považovány za přátelské vůči Rusku.
Strukov, který je také místopředsedou regionálního sněmu v Čeljabinské oblasti, veřejně prohlásil, že se nehodlá skrývat. Jeho společnost dokonce tvrdí, že k žádnému zatčení nedošlo. Přesto je zřejmé, že jeho postavení je vážně ohroženo.
Znásobení znárodňování
Zabavování majetku podnikatelů, jako je Strukov, není v Rusku novinkou, ale v posledních letech se tento trend výrazně zintenzivnil. Od začátku války na Ukrajině se znárodňování stalo častější praxí, která má pomoci ruské ekonomice čelit sankcím a financovat obranný průmysl. Kreml však veřejně popírá, že by šlo o systematické znárodňování. Putin na Východním ekonomickém fóru v roce 2023 prohlásil, že žádné znárodňování neprobíhá, a označil zásahy státních orgánů za běžnou kontrolu ekonomických aktivit.
Navzdory těmto tvrzením generální prokurátor Igor Krasnov v březnu 2023 oznámil znárodnění společností v hodnotě 2,4 bilionu rublů (asi 600 miliard korun). Tento proces se zaměřuje na strategické podniky v oblastech, jako je ropný a plynárenský průmysl, vojensko-průmyslový komplex, chemický průmysl a zemědělství.
Politické a ekonomické důsledky
Podle odborníků, jako je Nikolaj Petrov z think tanku Chatham House, je znárodňování součástí širší strategie, která má za cíl restrukturalizovat ruské elity. Tento proces umožňuje přerozdělit bohatství ve prospěch nové generace loajálních jedinců, čímž se posiluje Putinova moc. Zároveň slouží jako nástroj k zastrašení oligarchů, kteří by mohli zpochybnit režim nebo se postavit proti válce.
Podnikatelé, kteří opustili Rusko nebo se vyjádřili proti válce, čelí vysokému riziku ztráty svého majetku. Ruské úřady často využívají obvinění z korupce, podvodů nebo zpochybnění privatizace z 90. let jako záminku pro zabavení majetku. Další taktikou je označení vlastníků za „zahraniční investory“, pokud mají více občanství.