Tato kombinace znamená, že Pavel je v současnosti jediným z potenciálních kandidátů, který by teoreticky mohl získat nadpoloviční většinu hlasů již v prvním kole voleb.
Situace ostatních uvažovaných kandidátů vypadá výrazně odlišně. Andrej Babiš, který se v minulosti již o prezidentský úřad ucházel, by získal definitivní podporu od 16 procent voličů, zatímco dalších 27 procent by mu případně mohlo dát svůj hlas. Překvapivě silnou pozici zaujímá Marek Eben – ačkoliv by ho jednoznačně volilo pouze osm procent lidí, dalších 29 procent by jeho kandidaturu mohlo zvážit.
Problematická polarizace ostatních kandidátů
Výzkum odhalil zajímavý fenomén: zatímco Pavel má relativně širokou podporu bez výrazného odporu, všichni ostatní potenciální kandidáti kromě něj čelí problému s vysokou mírou odmítnutí. Více než polovina českých občanů totiž kategoricky odmítá volit kteréhokoliv jiného kandidáta než současného prezidenta.
Agentura STEM/MARK upozorňuje, že volebně preferencí se budou s přibližujícím se termínem voleb nepochybně měnit a na politické scéně se mohou objevit další významné osobnosti, které se rozhodnou kandidovat. Jako největší překvapení označují analytici opakovaně silnou pozici Marka Ebena, který se již v předchozím dlouhodobém sledování prezidentských preferencí v letech 2019 až 2023 pravidelně umísťoval na předních příčkách, přestože svou případnou kandidaturu dlouhodobě odmítá.
Nezájem a nerozhodnost veřejnosti
Pozoruhodným zjištěním je skutečnost, že přibližně dvě třetiny českých občanů zatím nemají jasno v tom, koho by v prezidentských volbách podpořili. Pro značnou část populace představuje toto téma zatím spíše vzdálenou záležitost, která je příliš nezajímá nebo se jí aktivně nezabývají.
Znalost prezidentských pravomocí a jejich vnímání
Průzkum se také zaměřil na to, jak dobře čeští občané rozumějí ústavnímu postavení a pravomocím prezidenta. Většina respondentů tvrdí, že zná alespoň základní prezidentské kompetence, avšak minimálně pětina přiznává, že neví, jaké pravomoci prezident skutečně má.
Jan Burianec ze STEM/MARK upozorňuje na sociologicky zajímavé souvislosti: „Není překvapující, že lepší znalost prezidentských pravomocí častěji vykazují muži, lidé s vysokoškolským vzděláním, obyvatelé větších měst a osoby s vyšším ekonomickým statusem.“ Zajímavějším pozorováním podle něj je, že hlubší znalost prezidentských kompetencií projevovali také voliči kandidátů, kteří se o úřad ucházeli opakovaně – konkrétně příznivci Pavla Fischera či Marka Hilšera – a lidé, kteří považují prezidentský úřad za důležitý, ale současně si nepřejí rozšiřování jeho pravomocí.