Podle mluvčí společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav, Elišky Windové, je situace vážná. „Sucho způsobuje, že lidé více zalévají zahrady a napouštějí bazény, což zvyšuje spotřebu vody. Proto doporučujeme šetřit vodou a žádáme obce, aby omezily její využívání pro tyto účely,“ uvedla Windová.
Kontrola dodržování nařízení
Dodržování zákazu budou obce kontrolovat na základě podnětů od občanů. „Budeme se zabývat pouze oznámeními, která dorazí na vodoprávní úřad,“ vysvětlila Jana Hänigová z odboru životního prostředí v Hustopečích. Pokud někdo nařízení poruší, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun.
Spotřeba vody a její využití
Statistiky ukazují, že průměrný dospělý člověk spotřebuje denně přibližně 100 litrů vody. Z toho pouze 5 % je využito na pití a vaření, zatímco zbytek připadá na činnosti jako sprchování nebo splachování. „Tyto základní potřeby omezovat nechceme, ale napouštění bazénů a zalévání zahrad z vodovodního řadu je problém,“ dodala Windová. Opatření se týká především nejjižnějších částí Moravy a zhruba 70 obcí a měst, kde je situace s pitnou vodou kritická kvůli nízké hladině spodních vod.
Rekonstrukce a regionální rozdíly
Na Hustopečsku, kde je do opatření zahrnuto asi 20 obcí, je situace ještě komplikovanější kvůli probíhající rekonstrukci velkého vodojemu v Pouzdřanech. „Kvůli této rekonstrukci je v oblasti méně pitné vody,“ uvedla Windová. Naopak v Břeclavi a některých částech Podluží, jako jsou Kostice nebo Tvrdonice, se zákaz nevztahuje, protože zde lidé čerpají vodu z bohatých zásob v Kančí oboře.
Turistické destinace a jejich vliv
Dalším faktorem, který přispívá k úbytku vody, je zvýšený počet turistů v oblíbených destinacích, jako jsou například Valtice. Město nabízí přibližně 18 tisíc ubytovacích míst, což znamená, že během turistické sezóny dochází k výraznému nárůstu spotřeby vody. „Když se mezi pátou a sedmou hodinou večer vrátí do města na dva tisíce lidí z výletu a chtějí se osprchovat, tlak ve vodovodním řadu klesá,“ popsal situaci starosta Valtic Aleš Hofman. Podle něj by řešením mohlo být propojení vodárenských sítí Jihomoravského kraje s Vysočinou nebo s Kančí oborou v Břeclavi, kde je vody dostatek.