Velkou zásluhu na úspěchu těchto filmů mělo herecké obsazení, v čele s dětskou hvězdou Tomášem Holým. Osmiletý Vašek, kterého Holý ztvárnil, byl malý rošťák, jehož snem bylo mít nejen tátu, ale i dědu. A právě dědeček, kterého ve filmu hrál Josef Karlík, se stal klíčovou postavou, která dodala příběhu šmrnc.
Dědeček ve filmu byl svérázný, temperamentní a pro každou špatnost. Jeho chalupa, plná nepořádku, koupání v neckách a prase Pepa, byla pro Vaškova tatínka a maminku Annou zdrojem mnoha komických situací. Dědeček měl pochopení pro Vaškovy klukovské sny a touhy, což z něj dělalo ideálního parťáka pro všechny lumpárny. Jak sám říkal, ke své práci pokrývače potřeboval tři věci: „dokonale vypracované tělo, posedlost dokázat všechno na světě a nervy, se kterými nepohne nic na světě.“
Josef Karlík a jeho vztah k Tomáši Holému
Josef Karlík byl nejen skvělým hercem, ale také člověkem, který si s Tomášem Holým vytvořil výjimečný vztah. Oba si byli podobní nejen vzhledem, ale i povahou. Karlík na Tomáše vzpomínal jako na rozkošného kluka s obrovským smyslem pro humor. Přestože herectví Tomášovi vzalo část dětství, dokázal si udržet nadhled a vtip. Karlík vzpomínal na momenty, kdy Tomáš svými hláškami rozesmál celé okolí. Například když jednou navrhl, že půjdou navštívit zraněného kolegu Františka Němce a vezmou mu „buchtičky“ – ovšem ne ty povidlové, ale „jednu blond a druhou brunetu.“
Mezi herci panovala skvělá atmosféra, která se promítla i do filmu. Karlík dokázal Tomáše rozesmát i v těžkých chvílích. Jednou si například rozbil vajíčko o hlavu, což vedlo k hurónskému smíchu malého herce. Tyto momenty ukazují, jak blízký vztah mezi nimi panoval.
Karlíkův životní příběh: Od tajných zkoušek na konzervatoř po lásku na celý život
Josef Karlík se narodil v Kroměříži do rodiny vojáka z povolání. Jeho cesta k herectví nebyla jednoduchá. Rodiče, zejména otec, byli proti jeho uměleckým ambicím. Otec považoval herce za „divné lidi“ a divadlo za nejistou existenci. Přesto se mladý Josef rozhodl jít za svým snem a na brněnskou konzervatoř se přihlásil tajně. Jak sám později uvedl, láska k divadlu byla v něm tak silná, že ji nemohl ignorovat.
Po absolvování JAMU začal Karlík svou hereckou kariéru v Praze, kde hrál ve Vinohradském divadle. Přestože měl možnost získat větší popularitu, rozhodl se vrátit na rodnou Moravu, kde našel své místo v brněnském Národním divadle. Pro něj bylo důležitější být součástí souboru, který měl směr a vizi, než honit se za slávou.