Děti prožívají krizi středního věku už ve 12 letech. Spousta z nich vůbec netuší, jak skutečné dětství vypadá. Výraznou roli hraje digitální svět

157
Sdílejte

Na rozdíl od dospělých, kteří mohou reagovat nákupem drahých aut nebo změnou partnera, děti se cítí psychicky vyčerpané a pod tlakem okolí.

Dětský a rodinný psycholog Jeffrey Bernstein často slyší od svých mladých klientů otázky jako: „Co když nebudu mít hezký život?“ nebo „Co když zklamu rodiče?“ Tyto obavy, které by se daly očekávat spíše u starších studentů, vyjadřují už děti ve věku 11 až 13 let. Tyto děti se potýkají s tlakem na výkon a perfekcionismem, srovnávají se s vrstevníky a s ideály, které vidí na obrazovkách.

Existují tři hlavní důvody, proč děti zažívají krizi středního věku už na základní škole:

1. Kultura neustálého srovnávání: Děti a dospívající vidí na sociálních sítích upravené fotografie svých vrstevníků, kteří se zdají žít dokonalý život. Srovnávají se s nimi a snaží se dosáhnout stejného počtu lajků. Vidí, že jejich vlastní zážitky nejsou tak „cool“ jako ty, které vidí online. Srovnávají se také v oblasti vzhledu, oblečení a úspěchů.

2. Podobné tlaky jako dospělí: Mnoho dětí věří, že dobré známky jsou klíčem k dobrému životu. Tento tlak přichází nejen od rodičů, ale i od širší rodiny a přátel. Děti se často cítí, že zaostávají, ale nejsou si jisté, v čem by měly vynikat. Tento tlak může vést k emočním výkyvům a vzdorovitému chování.

3. Digitální blízkost a osamělost: Dnešní děti jsou pevně zakořeněny ve své digitální realitě. I když jsou více propojené, cítí se osamělejší kvůli komunikaci prostřednictvím textových zpráv. Když jsou ve stresu, často se uchylují k videohrám.

Kam dál?

Dívky na základních a středních školách budou moci od nového roku na toaletách využít menstruační vložky zdarma

Pochybnosti v kauze Kramný: Není možné, aby se znalecké posudky tak naprosto lišily, říká bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká

Světový šampionát MotoGP v Brně má pro příští rok nový nevšední termín

Influenceři místo lékařů: Mladí lidé se v otázkách zdraví čím dál častěji obracejí na Tik Tok než v ordinaci

Tragédie v Chorvatsku: Dvouletou holčičku při sjezdu na tobogánu držel otec v náručí, dítě mu ale vyklouzlo, přeletělo okraj skluzavky a spadlo z výšky deseti metrů na betonovou plochu

Další články