Majitelé doufají, že se podaří dosáhnout dohody ještě před zimní sezónou, kdy do Krkonoš míří nejvíce turistů. „V létě si lidé poradí, ale na podzim a v zimě, kdy je chladno a sychravo, nemůžeme návštěvníky nechat mrznout. Chceme jim poskytnout zázemí, na které jsou zvyklí,“ dodala Sovová.
Majitelé usilují o to, aby příjezdová cesta k Luční boudě nebyla považována za součást klidové zóny. Pokud by se to podařilo, vjezd by nebyl plošně zakázán, ale mohl by být regulován podle předem stanovených pravidel.
Ministerstvo chce rozhodnout do konce července
Podle mluvčí Ministerstva životního prostředí Veroniky Krejčí se jednání vedou od března letošního roku. Hlavním cílem je najít řešení pro situace, kdy je vjezd vozidel nezbytný a nelze na něj čekat. „Pracujeme na řešení situací, které vyžadují okamžitý vjezd vozidla, aniž by bylo nutné čekat na individuální výjimku,“ uvedla Krejčí. Ministerstvo by chtělo mít jasno do konce července.
Na druhé straně však správa KRNAP zatím žádné nové jednání s majiteli Luční boudy nevedla. „Z našeho pohledu se situace nezměnila,“ uvedl mluvčí parku Radek Drahný. Majitelé boudy proto zvažují další kroky, pokud by se s ministerstvem nedohodli. „Budeme muset přemýšlet, co dál. Možná budeme muset situaci řešit právní cestou,“ naznačila Sovová.
Problém s klidovou zónou
Hlavní příčinou sporu je skutečnost, že část cesty vedoucí k Luční boudě prochází klidovou zónou, kde je vjezd povolen pouze s předchozím povolením a zaregistrovanou poznávací značkou vozidla v systému KRNAP. Vyřízení žádosti o povolení však trvá přibližně 30 dní, což je podle majitelů boudy příliš dlouhá doba. „Když nám praskne záchod, nemůžeme čekat 30 dní, než dostane instalatér povolení,“ vysvětlila Sovová. Pokud někdo vjede do klidové zóny bez povolení, hrozí mu pokuta. V případě Luční boudy už pokuty dosáhly částky 300 tisíc korun.
Pravidla platí pro všechny, ale Luční bouda se brání
Podle správy KRNAP platí stejná pravidla pro všech 12 objektů v ochranném pásmu národního parku. „Luční bouda je jediným místem, které si na tato pravidla stěžuje,“ uvedl Drahný. Dodal, že pravidla jsou v platnosti již 30 let a díky moderním technologiím, jako jsou kamery, je nyní jejich dodržování lépe kontrolováno. Správa parku také zdůrazňuje, že výjimky pro vjezd jsou udělovány bezplatně a majitelé nemovitostí na ně mají zákonný nárok.