Češi se přestali zdravit. Jsme si lhostejní? Proč se vytrácí tento základní projev zdvořilosti?

15
Sdílejte

Zdraví se i mladí lidé, dokonce i děti. Například desetileté dítě ve výtahu hotelu bez váhání popřeje „dobrý den“, aniž by vědělo, zda jste Poláci nebo cizinci. Zdravit je v Polsku prostě normální a považuje se za základní projev slušnosti.

Na druhou stranu, když autorka zkusila pozdravit skupinu Čechů na dovolené v Polsku, nedočkala se žádné odpovědi. Tento jev se neomezuje jen na zahraničí – i doma v České republice je zdravení mezi neznámými lidmi spíše výjimkou. Češi se často vyhýbají kontaktu s ostatními, a to i v situacích, kdy by bylo přirozené pozdravit. V zahraničí je tento jev ještě výraznější, protože Češi se často snaží „skrýt“, že jsou také Češi, a vyhýbají se jakémukoliv kontaktu s krajany.

Ztráta zvyku zdravit: Proč se to děje?

Autorka si všímá, že nezdravíme nejen v cizině, ale ani doma. V bytových domech lidé často projdou kolem sebe, aniž by se pozdravili. Na ulici nebo v přírodě je situace podobná – pokud někoho pozdravíte, můžete se dočkat odpovědi, ale častěji se setkáte s překvapenými nebo dokonce podezíravými pohledy, jako by se lidé ptali: „My se známe?“ Na vesnicích je situace o něco lepší, tam se lidé občas ještě zdraví, a dokonce se mohou zeptat, co tam děláte. Ve městech je však zdravení mezi neznámými lidmi téměř raritou.

Zkušenosti ze zahraničí: Jak to dělají jinde?

Autorka vzpomíná na své zkušenosti z Nizozemska, kde strávila část svého života jako studentka. I po třiceti letech, kdy se tam vrátila na dovolenou, zjistila, že se tamní zvyky nezměnily. Lidé se stále zdraví, a to i s cizími lidmi. V pátek odpoledne vám každý popřeje hezký víkend – od pokladní v obchodě přes řidiče autobusu až po pouličního uklízeče. Tento přístup je v ostrém kontrastu s českou realitou. Když autorka zkusila popřát pokladní v českém supermarketu pěkný víkend, setkala se s nevlídnou reakcí – pokladní jí odsekla, že bude mít pracovní víkend, a proto nemá důvod se těšit.

Proč je zdravení důležité?

Zdravení není jen formalita. Je to projev zdvořilosti, úcty a ochoty navázat sociální kontakt. Pozdrav signalizuje, že si druhého člověka všímáme, že nám není lhostejný. Je to také způsob, jak ukázat, že přicházíme v míru a nemáme špatné úmysly. Členové horské služby například doporučují zdravit každého, koho potkáte na horách. Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat pomoc, a právě ten člověk, kterého jste pozdravili, vám může zachránit život.

Kam dál?

Dnešní padesátníci jsou poslední odolná generace, která zažila šťastné dětství

Letecká neštěstí na Prostějovsku: Pilot kluzáku nezvládl přistání, zemřel

Průzkum, který děsí. Více než pětina mladých lidí by upřednostnila autoritářský režim

Šestnáctiletý Jáchym Rychlý, synovec známého herce Petra Rychlého, je od pátečního večera pohřešován. Existují vážné obavy o jeho život

Od 1. července změna v bodovém systému: Nově dostanete rovnou 4 body a tučnou pokutu za přestupek, který byl dosud bez bodu

Další články