Babiš upozorňuje na to, že hlasování ze zahraničí bude probíhat prostřednictvím zastupitelských úřadů, které spadají pod Ministerstvo zahraničních věcí. A právě zde vidí potenciální problém – ministrem zahraničí je Jan Lipavský, dříve člen Pirátské strany, dnes nestraník v rámci pětikoaliční vlády. Babiš zpochybňuje, zda v takto nastaveném systému může být zajištěna úplná nestrannost.
Doslova prohlásil, že „vládě na těchto volbách velmi záleží, protože na ně má určitý vliv – místnosti pro volby jsou na ambasádách, a ty podléhají ministrovi zahraničí z pětikoalice.“
Okamura mluví přímo o manipulaci a politickém útoku na svou osobu
Zatímco Babiš pouze naznačuje možnost manipulace, šéf SPD Tomio Okamura je mnohem přímočařejší. Ve svém vyjádření uvedl, že je „přesvědčen, že Fialova vláda chce zmanipulovat volby, aby si udržela moc za každou cenu“.
Tato slova pronesl v souvislosti se založením nové politické formace nazvané Strana příznivců demokracie a Tomia Okamury (SPDTO). Tato nová strana, kterou založili Okamurovi podporovatelé, má podle něj mimo jiné sloužit jako reakce na snahu vlády údajně účelově kriminalizovat jeho osobu – konkrétně kvůli předvolební kampani s protiimigračními plakáty.
Jeden z plakátů, který vyvolal kontroverze, zobrazoval tmavého muže v zakrvácené košili s nožem, prezentovaného jako „lékaře z dovozu“. Policie tento případ vyšetřovala, ale vyšetřování již bylo ukončeno. Nyní se s výsledky seznamuje nově ustanovená zmocněnkyně SPD.
Politologové varují: Zpochybňování voleb podrývá důvěru v demokracii
Odborníci upozorňují, že podobná tvrzení politiků mají vážné dopady. Politolog Michal Malý z Fakulty sociálních věd UK vysvětluje, že způsob, jakým byla prosazena korespondenční volba v parlamentu – tedy v atmosféře ostrých střetů – přispěl k její problematizaci. Opoziční strany tento způsob hlasování často prezentují jako rizikový a nevěrohodný, což podle Malého přispívá k nedůvěře veřejnosti.
„Pokud lidé začnou pochybovat o tom, že volby jsou spravedlivé a tajné, ztrácí důvěru v samotný demokratický systém. To může vést k nebezpečnému vývoji,“ varuje Malý. Připomíná také vývoj v USA, kde důvěra veřejnosti ve volby v posledních letech výrazně klesla – zatímco v roce 2004 věřilo v regulérnost voleb 72 % Američanů, v roce 2023 to bylo už jen 57 %.
Češi se bojí manipulace – většina veřejnosti je skeptická
Výsledky únorového průzkumu agentury STEM, který si zadalo Ministerstvo vnitra, ukazují, že obavy nejsou jen výsadou politiků. Až 60 % dotázaných souhlasilo s tvrzením, že zavedení korespondenční volby může vést k častějším podvodům. Ještě znepokojivější je, že 54 % respondentů má strach, že současná vláda volby nějakým způsobem ovlivní, aby si udržela moc.