Místní obyvatelé si stěžovali na přeplněnost města, která vedla k uzavření některých památek, jež dříve rádi navštěvovali. Jednou z účastnic protestu byla i 21letá Carmen Narajno, která uvedla, že turisté vytlačují místní obyvatele z jejich čtvrtí a zvyšují náklady na bydlení. „Není spravedlivé, že obyvatelé Barcelony musí pracovat za nejisté platy v pohostinství, aby obsluhovali masy turistů,“ dodala.
Dopady na bydlení a životní podmínky
Jedním z hlavních problémů, na které demonstranti upozorňovali, je krátkodobé pronajímání bytů turistům prostřednictvím platforem jako Airbnb. Tento trend podle místních zvyšuje ceny nájmů a vytlačuje obyvatele z jejich domovů. Průzkum provedený v Barceloně ukázal, že téměř dvě třetiny respondentů považují krátkodobé pronájmy za zdroj obtěžujícího chování. V reakci na to město oznámilo, že do roku 2028 zruší všech 10 tisíc licencí na krátkodobé pronájmy.
Rekordní počty turistů
Španělsko, které má přibližně 48 milionů obyvatel, přivítalo v roce 2024 rekordních 94 milionů zahraničních turistů, což je výrazný nárůst oproti 83 milionům v roce 2019. Očekává se, že v roce 2025 by tento počet mohl dosáhnout až 100 milionů. Tento masivní příliv turistů sice přináší ekonomické výhody – turistický ruch tvoří 12 % španělského HDP – ale zároveň vytváří tlak na infrastrukturu a životní podmínky místních obyvatel.
Reakce úřadů a hledání řešení
Španělské úřady se snaží reagovat na nespokojenost obyvatel a zavádějí opatření, která mají omezit negativní dopady turismu. Ministr hospodářství Carlos Cuerpo přiznal, že rekordní počty turistů přinášejí výzvy, které je třeba řešit. „Musíme se vypořádat s vedlejšími účinky masové turistiky v zájmu našich obyvatel,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu AP.