Problém však nastal, když žena a jejich dvě děti, z nichž jedno se narodilo v roce 2022 již během pobytu v Česku, přešly z režimu dočasné ochrany na dlouhodobý pobyt. V tomto režimu už stát za děti zdravotní pojištění nehradí, a povinnost platit pojistné tak přešla na rodiče.
Podle zástupce ombudsmana Víta Alexandera Schorma je dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny typem povolení, který umožňuje dětem z třetích zemí, včetně Ukrajiny, vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění. Nicméně samotné zařazení do tohoto systému neznamená, že stát automaticky přebírá úhradu pojistného. To je povinností zákonných zástupců dítěte.
Dluh na pojistném jako první upozornění
Rodina se o své povinnosti platit zdravotní pojištění dozvěděla až ve chvíli, kdy jim zdravotní pojišťovna oznámila dluh na pojistném ve výši přes 15 tisíc korun. Tato částka vznikla z neuhrazených měsíčních plateb, které činí 2 808 Kč za každé dítě. Tato částka odpovídá minimální platbě na zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) v roce 2025.
Rodina však tvrdí, že byla mylně informována. Podle jejich slov jim jak Ministerstvo vnitra, tak jejich zdravotní pojišťovna – Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) – sdělily, že i po přechodu na dlouhodobý pobyt za děti nadále hradí pojistné stát. Tato informace však není v souladu se zákonem, jak potvrdil zástupce ombudsmana.

Komunikace s úřady a potřeba jasnějších informací
Zástupce ombudsmana Schorm upozorňuje, že podobné případy mohou být častější, než se zdá. Podle něj je klíčové, aby úřady, jako je Ministerstvo vnitra a zdravotní pojišťovny, poskytovaly přesné a srozumitelné informace o povinnostech spojených s různými typy pobytů. „Obávám se, že situace, kdy rodinu zaskočil nečekaný dluh na pojistném, nemusí být ojedinělá,“ uvedl Schorm. Jeho úřad proto komunikuje s příslušnými institucemi a apeluje na zlepšení informovanosti.