Vliv války na Ukrajině na bezpečnost Česka
Prezident Pavel zdůraznil, že válka na Ukrajině a její výsledek výrazně ovlivní nejen bezpečnost České republiky, ale i celkovou stabilitu Evropy. „Způsob ukončení konfliktu bude mít dlouhodobé důsledky, a to nejen na roky, ale možná i na desetiletí,“ uvedl. Z tohoto důvodu považuje za důležité, aby se o otázkách bezpečnosti vedla otevřená a konstruktivní debata nejen mezi politickými představiteli, ale také s občany. Podle Pavla je nutné hledat společná řešení, která by pomohla zemi lépe se připravit na případné krize, a zároveň se vyvarovat vytváření negativních emocí nebo rozdělování společnosti.
Rozdílné přístupy k podpoře Ukrajiny
Prezident také zmínil, že politické strany mají různé názory na to, jakým způsobem by měla Česká republika podporovat Ukrajinu. Tyto rozdíly však považuje za legitimní. „Nikdo ale nezpochybňuje, že výsledek války bude mít na nás dopad a že je nutné usilovat o to, aby mírová jednání přinesla co nejrychlejší výsledek, i když to může znamenat určité kompromisy,“ dodal Pavel.
Jednání s lídry stran
Prezident se postupně setkal s předsedy všech hlavních parlamentních stran, včetně Pirátů, SPD, STAN, ANO a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Podle Pavla měla jednání věcný charakter a šlo především o výměnu názorů, nikoli o pouhé deklarace. „Mým cílem nebylo odrazovat politické strany od toho, aby téma bezpečnosti zdůrazňovaly ve svých kampaních, ale aby ho nepoužívaly jako nástroj k rozdělování společnosti,“ vysvětlil prezident.
Postoj SPD k EU a NATO
I když hnutí SPD dlouhodobě prosazuje referendum o vystoupení České republiky z EU a NATO, podle Pavla ani tato strana nezpochybnila význam členství v těchto organizacích pro současnou bezpečnost země. SPD podle prezidenta zdůraznila, že jako strana přímé demokracie chce občanům umožnit vyjádřit se k otázce setrvání v těchto institucích prostřednictvím referenda. Pavel však vyjádřil pochybnosti o tom, že by bylo možné takové referendum v dohledné době připravit.