„Tato data potěší všechny, kdo mají rádi teplé počasí,“ uvedla Honsová. Zároveň však upozornila, že v kontextu posledních let nejde o nic mimořádného. „Poslední roky jsou charakteristické nadprůměrnými teplotami a častými vlnami veder, takže letošní léto by nemělo být z tohoto pohledu výjimečné,“ dodala.
Extrémní vedra v Evropě
Zatímco v České republice se neočekávají žádné extrémní teplotní výkyvy, situace v jiných částech Evropy může být odlišná. Například na britských ostrovech panuje suché jaro, což je důsledkem přetrvávajících tlakových výší. Pokud by tento stav přetrvával i v létě, mohlo by to vést k tzv. „heat dom“ – fenoménu, kdy se vzduch extrémně prohřívá. „Tento jev by mohl způsobit velmi vysoké teploty, ale nelze to zobecňovat na celou Evropu,“ vysvětlila Honsová.
Podobně dramatické předpovědi přicházejí i z Rakouska, kde meteorologové hovoří o „létu století“. Podle odborníka Jana Schenka by teploty mohly několikrát překročit hranici 40 °C, což by bylo pro tuto oblast velmi neobvyklé. „Předpovědi jsou letos mimořádně agresivní, maximální teploty se nezastaví na 35 °C,“ uvedl Schenk pro rakouský web Heute.
Sucho jako klíčový faktor
V České republice by však kromě vysokých teplot mohlo hrát významnou roli i sucho. To se začalo projevovat už po mimořádně suchém únoru a podle Honsové by mohlo ovlivnit průběh celého léta. Červen, který je prvním meteorologickým letním měsícem, bývá v posledních letech často spojen s tropickými a dokonce super tropickými teplotami, tedy nad 35 °C. „Například v roce 2019 byl červen nejteplejší za poslední roky s průměrnou teplotou 20,7 °C, zatímco nejchladnější červen byl v roce 1985 s průměrnou teplotou 13 °C,“ připomněla Honsová.