Turecko představuje v oboru asistované reprodukce klíčové centrum, které přitahuje páry z celého arabského světa. Bahceci Group ročně realizuje přibližně 18 000 cyklů umělého oplodnění. Ačkoliv přesná cena transakce nebyla zveřejněna, odborníci ji s ohledem na velikost a prestiž společnosti odhadují na několik miliard korun.
Od dvou českých klinik k evropskému prvenství
Babišova cesta k dominanci v tomto specifickém zdravotnickém segmentu začala poměrně nenápadně. V roce 2013, kdy vstupoval do politiky, založil investiční fond Hartenberg s počátečním kapitálem 200 milionů eur (pocházejících z výnosů Agrofertu). Manažerům fondu dal za úkol hledat příležitosti mimo tradiční odvětví jeho podnikání.
FutureLife začínal pouze se dvěma klinikami v Praze a Brně, odkoupenými od jejich zakladatelů z 90. let. Postupně se však rozrostl do impozantní sítě 40 zařízení napříč Evropou. Kromě České republiky nyní působí na Slovensku, ve Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rumunsku, Španělsku a Itálii. S novou akvizicí přidává další čtyři země.
Expanze byla financována kombinací reinvestovaných zisků, bankovních úvěrů a minoritního kapitálového vstupu od mezinárodního fondu CVC. Výsledkem je zdravotnický kolos, který podle statistik loni pomohl v Evropě zplodit v průměru jedno dítě každou hodinu.

Překonání hlavního evropského konkurenta
Připojením Bahceci Group stoupne počet ročně provedených cyklů asistované reprodukce v celém holdingu FutureLife na impozantních 74 000. Tím společnost předstihuje dosavadního evropského lídra – španělskou skupinu IVIRMA, která podle posledních dostupných údajů realizuje necelých 60 000 cyklů ročně.
Hartenberg navíc drží další reprodukční kliniky ve Finsku, Švédsku, Estonsku a na Ukrajině, které zatím nejsou formálně začleněny do FutureLife. Po jejich případné integraci by celkový počet cyklů vzrostl o další 3 000 ročně, čímž by se náskok před konkurencí ještě zvýšil.

Pozice lídra trhu přináší významné strategické výhody – větší vyjednávací sílu vůči dodavatelům, možnost efektivnějšího sdílení znalostí a technologií mezi jednotlivými klinikami a snazší přístup ke kapitálu, ať už bankovnímu nebo investičnímu.
V tržbách nicméně španělská IVIRMA stále vede, zejména díky silnému postavení na americkém trhu, kde jsou platby za léčbu neplodnosti výrazně vyšší než v Evropě. Zatímco evropské kliniky fungují převážně v systému úhrad ze zdravotního pojištění, ve Spojených státech jde většinou o přímé platby pacientů.
Ekonomický význam a růstový potenciál
Asistovaná reprodukce představuje dynamicky rostoucí segment zdravotnictví. Podle Jozefa Janova, šéfa fondu Hartenberg, směřoval celý FutureLife díky evropské expanzi v loňském roce k tržbám přesahujícím 300 milionů eur (7,5 miliardy korun). Za předchozí rok vykázal holding zisk 1,4 miliardy korun (EBITDA), což ho řadí mezi sto nejvýznamnějších českých firem.
V České republice je v současnosti s asistencí lékařů počato 5,5 % všech dětí – zjednodušeně řečeno, v průměrné školní třídě je minimálně jedno dítě narozené díky metodám asistované reprodukce. Zatímco celková porodnost klesá, podíl umělého oplodnění kontinuálně roste. Svou roli v tom hraje odkládání těhotenství do vyššího věku, nárůst civilizačních chorob ovlivňujících plodnost a také dostupnost specializovaných center. V Česku jich aktuálně funguje 48, přičemž 10 patří do sítě FutureLife.