Zákulisní schůzky a tajné dohody
Podle odborníka na Vatikán Marca Politiho, autora knihy František. Církev rozervána, začaly přípravy na volbu nového papeže už před třemi lety, kdy se u Františka objevily první vážné zdravotní problémy. Po jeho smrti se situace vyhrotila a jednotlivé frakce začaly intenzivně jednat. Schůzky se často odehrávají na nenápadných místech, například v restauracích poblíž Vatikánu. Jednou z takových je trattorie Da Romolo, kde se nad talíři těstovin all’amatriciana diskutuje o budoucím směřování katolické církve.
Majitel restaurace Mario potvrzuje, že jeho podnik je oblíbeným místem kardinálů, protože je stranou hlavního dění. Zde se uzavírají spojenectví, testují se možnosti a někdy dochází i k uplácení. Podle Politiho se těchto schůzek účastní nejen vysocí církevní hodnostáři, ale i jeptišky, které mají v církevní hierarchii často skrytou, ale významnou roli.
Čtyři soupeřící frakce
Vatikán je nyní rozdělen na čtyři hlavní tábory, z nichž každý má své vlastní priority a kandidáty na papežský stolec.
1. Vatikánští úředníci
Tato skupina zahrnuje především bývalé papežské velvyslance, známé jako nunciové. Tito konzervativní kardinálové preferují zachování stávajícího pořádku a odmítají jakékoliv zásadní změny. Jejich favority jsou Pietro Parolin, sedmdesátiletý vatikánský státní sekretář, a Claudio Gugerotti, odborník na východní církve. Oba jsou považováni za zkušené diplomaty, kteří by mohli zajistit kontinuitu v církevní politice.

2. Tradicionalisté
Tradicionalisté jsou známí svou láskou k tradiční latinské liturgii a důrazem na krásu a pravdu. Tito kardinálové se obvykle vyhýbají politickým intrikám a soustředí se na duchovní hodnoty. Nejvýraznější postavou této skupiny je osmaosmdesátiletý americký kardinál Raymond Leo Burke, který byl blízkým spolupracovníkem papeže Benedikta XVI. Přestože má tento tábor silné ideály, podle analytiků nemá dostatečnou podporu k prosazení svého kandidáta.

3. Neokonzervativci
Neokonzervativci kladou důraz na přísnou církevní morálku a kategoricky odmítají jakékoliv formy fyzické lásky mimo manželství. Jsou známí svou nekompromisní kritikou homosexuálních vztahů a jejich hlavní zbraní je horlivost. Nejvýraznějším představitelem této skupiny je švýcarský kardinál Kurt Koch, který je známý svými konzervativními postoji.
